Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Stoły operacyjne - przegląd nowoczesnych rozwiązań

Milena Pietrzykowska | 2018-04-29
Stoły operacyjne - przegląd nowoczesnych rozwiązań

Stół operacyjny SU-11 zbudowany z segmentów.

Stoły operacyjne - przegląd nowoczesnych rozwiązań

Stół operacyjny Cmax220 z przystawkami do zabiegów ortopedycznych.

Stoły operacyjne - przegląd nowoczesnych rozwiązań

Wózek do transportu blatów firmy Famed.

Stoły operacyjne - przegląd nowoczesnych rozwiązań

Ramka 1

Wyposażenie nowoczesnej sali operacyjnej to trudne zadanie. Różnorodność sprzętu jest dzisiaj tak duża, że wybranie optymalnego dla siebie rozwiązania jest nie lada wyzwaniem. W ostatnich dziesięcioleciach dokonał się ogromny postęp niemal we wszystkich dziedzinach oraz elementach wyposażenia sal i gabinetów zabiegowych. Jednak dzisiaj poświęćmy trochę uwagi stołom operacyjnym wykorzystywanym w placówkach opieki zdrowotnej.

Producenci i firmy zajmujące się dystrybucją sprzętu medycznego wychodzą naprzeciw wymaganiom nowoczesnych placówek medycznych i oferują szeroki wachlarz asortymentu, dostosowany do potrzeb i możliwości każdej placówki. Dostępne na rynku stoły operacyjne łączą w sobie przede wszystkim szczególną dbałość o bezpieczeństwo i komfort pacjenta, wygodę pracy personelu medycznego oraz łatwość obsługi i konserwacji.


Stoły szpitalne: operacyjne, zabiegowe, na sale chorych

Stoły wykorzystywane w placówkach opieki zdrowotnej zasadniczo można podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich to stoły na sale operacyjne uniwersalne wykorzystywane do podtrzymywania pacjenta podczas przeprowadzania operacji i zabiegów w zakresie przede wszystkich chirurgii ogólnej i naczyniowej. Ten typ sprzętu bardzo łatwo można połączyć z odpowiednim wyposażeniem specjalistycznym (różnego typu przystawki, podkładki, podpórki czy dodatkowe segmenty) i w ten sposób otrzymamy sprzęt zaliczany do drugiego typu, który wykorzystywany jest w zabiegach specjalistycznych, m. in. w ortopedii, ginekologii, urologii czy okulistyce.

Trzecia grupa to stoły zabiegowe przeznaczone do podtrzymywania pacjenta podczas przeprowadzania bez użycia elektronarzędzi prostych zabiegów chirurgicznych, opatrunkowych czy badań.Stół zabiegowy - cena, parametry, akcesoria dodatkowe

Bogata oferta producentów stołów operacyjnych daje szerokie możliwości co do wyboru rodzaju stołu i jego konstrukcji, a także skompletowania dodatkowego wyposażenia wymaganego dla konkretnego bloku operacyjnego. Producenci często proponują kompatybilne podzespoły, jak np. różnego rodzaju podstawy czy specjalistyczne blaty (np. wykonane z włókien węglowych, co zapewnia uzyskanie bardzo wyraźnego obrazu prześwietlanego pola). Elementy wymienione w tabeli 1 są już w zasadzie standardem we wszystkich nowoczesnych stołach operacyjnych.

Zobacz katalog producentów stołów operacyjnych >>

Ważnym i bardzo przydatnym rozwiązaniem w konstrukcji nowoczesnych stołów jest system wymienności blatów. Jeśli posiadamy taki sprzęt, wtedy nie ma potrzeby przenoszenia pacjenta, gdyż na tym samym blacie jest on przygotowywany do zabiegu, znieczulany, operowany, a potem przewożony na salę pooperacyjną.

Inną istotną kwestią jest zastosowanie napędów elektrycznych bądź hydraulicznych. Ustawianie odpowiedniej pozycji stołu z regulacją elektryczną odbywa się jedynie poprzez naciśnięcie odpowiednich przycisków na pilocie, co znacznie ułatwia pracę personelu.

Opcje zastosowania rozmaitych podpórek, łatwych do zamontowania i ustawienia, a także możliwość ułożenia pacjenta w dogodnych pozycjach na stole, to zdaniem lekarzy, bardzo duże udogodnienie. Jako wartą podkreślenia nowość wymienia się także zastosowanie materacy przeciwodleżynowych zapobiegających powstawaniu lub podrażnianiu odleżyn u pacjenta, co jest szczególnie ważne podczas długotrwałych operacji.
 

Wózki transportowe do systemu wymiennych blatów

Jeśli zdecydujemy się na zakup stołu z wymiennym blatem, to warto przyjrzeć się samym wózkom.  Dostępne na rynku modele wózków transportowych pozwalają na automatyczne zdejmowanie blatu z podstawy stołu, bądź odwrotnie - automatyczne przeniesienie blatu z wózka transportowego na stabilną kolumnę stołu. Obie części tego układu mają specjalne gniazda i są dodatkowo zabezpieczone za pomocą mechanizmu ryglującego.

Jakość samych urządzeń jest najczęściej bardzo wysoka - wózki są wykonane z nierdzewnej i kwasoodpornej stali. Istotnym elementem jest centralna blokada kół z dwoma kołami kierunkowymi ułatwiającymi najazd na podstawę stołu. Daje nam to pewność, że w trakcie przenoszenia pacjenta cały układ będzie stabilny. Jest jeszcze jedna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę - regulacja wysokości. Na rynku można kupić wózki o stałej wysokości bądź z możliwością jej regulacji. Nowością są wózki z regulacją zarówno wysokości jak i przechyłów wzdłużnych.

Kupno profesjonalnego stołu operacyjnego to spora inwestycja. Dlatego warto najpierw poważnie rozważyć, które parametry mogą być najbardziej przydatne w danej placówce oraz jakie specjalistyczne przystawki będą potrzebne. Producenci stołów operacyjnych i zabiegowych prześcigają się w projektowaniu nowych rozwiązań, więc znalezienie czegoś odpowiedniego nie powinno sprawić najmniejszego problemu.

Brak tagów