Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Stoły operacyjne - przegląd nowoczesnych rozwiązań

Milena Pietrzykowska | 2009-04-29
Stoły operacyjne - przegląd nowoczesnych rozwiązań

Stół operacyjny SU-11 zbudowany z segmentów.

Stoły operacyjne - przegląd nowoczesnych rozwiązań

Stół operacyjny Cmax220 z przystawkami do zabiegów ortopedycznych.

Stoły operacyjne - przegląd nowoczesnych rozwiązań

Wózek do transportu blatów firmy Famed.

Stoły operacyjne - przegląd nowoczesnych rozwiązań

Ramka 1

Wyposażenie nowoczesnej sali operacyjnej to trudne zadanie. Różnorodność sprzętu jest dzisiaj tak duża, że wybranie optymalnego dla siebie rozwiązania jest nie lada wyzwaniem. W ostatnich dziesięcioleciach dokonał się ogromny postęp niemal we wszystkich dziedzinach oraz elementach wyposażenia sal i gabinetów zabiegowych. Jednak dzisiaj poświęćmy trochę uwagi stołom operacyjnym wykorzystywanym w placówkach opieki zdrowotnej.

W ciągu najbliższych kilku lat polskie szpitale muszą dostosować bloki operacyjne do standardów Unii Europejskiej. Producenci i firmy zajmujące się dystrybucją sprzętu wychodzą naprzeciw tym wymaganiom i oferują szeroki wachlarz asortymentu, dostosowany do potrzeb i możliwości każdej placówki. Dostępne na rynku stoły operacyjne łączą w sobie przede wszystkim szczególną dbałość o bezpieczeństwo i komfort pacjenta, wygodę pracy personelu medycznego oraz łatwość obsługi i konserwacji.

Przeznaczenie

Stoły wykorzystywane w placówkach opieki zdrowotnej zasadniczo można podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich to stoły uniwersalne wykorzystywane do podtrzymywania pacjenta podczas przeprowadzania operacji i zabiegów w zakresie przede wszystkich chirurgii ogólnej i naczyniowej.  Ten typ sprzętu bardzo łatwo można połączyć z odpowiednim wyposażeniem specjalistycznym (różnego typu przystawki, podkładki, podpórki czy dodatkowe segmenty) i w ten sposób otrzymamy sprzęt zaliczany do drugiego typu, który wykorzystywany jest w zabiegach specjalistycznych, m. in. w ortopedii, ginekologii, urologii czy okulistyce. Trzecia grupa to stoły przeznaczone do podtrzymywania pacjenta podczas przeprowadzania bez użycia elektronarzędzi prostych zabiegów chirurgicznych, opatrunkowych czy badań.

Wyposażenie

Bogata oferta firm daje szerokie możliwości co do wyboru rodzaju stołu i jego konstrukcji, a także skompletowania dodatkowego wyposażenia wymaganego dla konkretnego bloku operacyjnego. Producenci często proponują kompatybilne podzespoły, jak np. różnego rodzaju podstawy czy specjalistyczne blaty (np. wykonane z włókien węglowych, co zapewnia uzyskanie bardzo wyraźnego obrazu prześwietlanego pola). Elementy wymienione w tabeli 1 są już w zasadzie standardem we wszystkich nowoczesnych stołach operacyjnych.

Ważnym i bardzo przydatnym rozwiązaniem w konstrukcji nowoczesnych stołów jest system wymienności blatów. Jeśli posiadamy taki sprzęt, wtedy nie ma potrzeby przenoszenia pacjenta, gdyż na tym samym blacie jest on przygotowywany do zabiegu, znieczulany, operowany, a potem przewożony na salę pooperacyjną. Inną istotną kwestią jest zastosowanie napędów elektrycznych bądź hydraulicznych. Ustawianie odpowiedniej pozycji stołu odbywa się jedynie poprzez naciśnięcie odpowiednich przycisków na pilocie, co znacznie ułatwia pracę personelu. Opcje zastosowania rozmaitych podpórek, łatwych do zamontowania i ustawienia, a także możliwość ułożenia pacjenta w dogodnych pozycjach na stole, to zdaniem lekarzy, bardzo duże udogodnienie. Jako wartą podkreślenia nowość wymienia się także zastosowanie materacy zapobiegających powstawaniu lub podrażnianiu odleżyn u pacjenta, co jest szczególnie ważne podczas długotrwałych operacji.

Wózki transportowe

Jeśli zdecydujemy się na zakup stołu z wymiennym blatem, to warto przyjrzeć się samym wózkom.  Dostępne na rynku modele pozwalają na automatyczne zdejmowanie blatu z podstawy stołu, bądź odwrotnie - automatyczne przeniesienie blatu z wózka transportowego na stabilną kolumnę stołu. Obie części tego układu mają specjalne gniazda i są dodatkowo zabezpieczone za pomocą mechanizmu ryglującego. Jakość samych urządzeń jest najczęściej bardzo wysoka - wózki są wykonane z nierdzewnej i kwasoodpornej stali. Istotnym elementem jest centralna blokada kół z dwoma kołami kierunkowymi ułatwiającymi najazd na podstawę stołu. Daje nam to pewność, że w trakcie przenoszenia pacjenta cały układ będzie stabilny. Jest jeszcze jedna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę - regulacja wysokości. Na rynku można kupić wózki o stałej wysokości bądź z możliwością jej regulacji. Nowością są wózki z regulacją zarówno wysokości jak i przechyłów wzdłużnych.

Kupno profesjonalnego stołu operacyjnego to spora inwestycja. Dlatego warto najpierw poważnie rozważyć, które parametry mogą być najbardziej przydatne w danej placówce oraz jakie specjalistyczne przystawki będą potrzebne. Producenci sprzętu prześcigają się w projektowaniu nowych rozwiązań, więc znalezienie czegoś odpowiedniego nie powinno sprawić najmniejszego problemu.

Brak tagów