Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Plaga fałszerstw w szpitalach

Gazeta Wyborcza | 2009-04-24
Plaga fałszerstw w szpitalach

 Lekarze coraz częściej fałszują dokumentację medyczną. Proceder ten ma miejsce w celu wyłudzenia pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wykazała to kontrola przeprowadzona przez NFZ w 820 szpitalach - podaje Gazeta Wyborcza.

Prezes Funduszu Jacek Paszkiewicz powiedział, ze skala nadużyć i zakwestionowanych świadczeń medycznych wynosi 35 milionów złotych, a kary finansowe, które placówki już zapłaciły to 20 milionów złotych.

Szef NFZ podkreślił, ze ujawnione przypadki fałszowana dokumentacji medycznej będą kierowane do prokuratury, bo sa groźne dla pacjentów. Chodzi o sytuacje, kiedy lekarz wpisuje w kartę fałszywe rozpoznanie - na przykład zawał, podczas gdy pacjent ma tylko zaburzenia rytmu serca. Błędna diagnoza została zweryfikowana przez innych specjalistów, jednak szpital chciał rozliczyć droższą procedurę.

Jacek Paszkiewicz dodał, ze najczęściej jest fałszowana dokumentacja w szpitalach klinicznych, wojewódzkich i przychodniach specjalistycznych. Mówią nawet wprost o tym procederze przedstawiciele samorządu lekarskiego.

Szef NFZ zapowiedział, ze każde wykryte fałszerstwo dokumentacji medycznej będzie kończyło się złożeniem zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez lekarza.

 

Gazeta Wyborcza 24.04.09

Brak tagów