Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Bank nie chce kredytować gorzowskiego szpitala

Gazeta Wyborcza Gorzów | 2009-04-23

Bank Raiffeisen nakazał gorzowskiemu szpitalowi zwrot 40 mln zł kredytu. Szpital nie ma takich pieniędzy. Marszałek, który poręczał kredyt, również nie ma.

Jeśli szpital nie dogada się z bankiem, to będzie musiał zaciągnąć nowy kredyt, którym spłaci wymagalną przez bank pożyczkę.

- Porozumienie leży również w interesie banku, ponieważ jeśli szpital będzie musiał oddać pieniądze, to w jakim świetle stawia to bank? Kto zaryzykuje zaciąganie kredytu w banku ze świadomością, że w każdej chwili bank wycofa się z umowy - mówi Edward Andrusyszyn, szef społecznej rady Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. - W opinii rady społecznej nie było żadnej poważnej przesłanki do cofnięcia szpitalowi kredytu.

Zdaniem Andrusyszyna najlepszym rozwiązaniem będzie porozumienie się szpitala z Raiffeisen Bank i dalsza spłata rat na tych samych warunkach. - Szpital spłaca regularnie raty odsetkowe i kapitałowe, ale jeśli dyrekcja banku będzie się upierała przy zwrocie pożyczki w całości do końca czerwca, marszałkowi nie pozostanie nic innego, jak poręczyć nowy kredyt dla szpitala w innym banku, zapewne na lepszych warunkach niż ten z Raiffeisen. Obecnie kondycja szpitala poprawiła się. Działalność placówki, mimo spłat rat kredytu, na bieżąco się bilansuje. Nowym kredytem Raiffeisen zostałby spłacony i pozostanie z nie najlepszą opinią. Zdziwiłbym się, gdyby po czymś takim Urząd Marszałkowski lub inny lubuski samorząd zaryzykowałby pożyczkę w tym banku.

 

Gazeta Wyborcza Gorzów

Brak tagów