Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Młodzi lekarze domagają się od resortu zdrowia spełnienia obietnic o podwyżkach

Gazeta Prawna | 2009-04-20

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy oczekuje podwyższenia płac dla rezydentów. Związkowcy przypominają, że w środę minął termin, w którym resort zdrowia wydać miał rozporządzenie w tej sprawie - podaje Gazeta Prawna.

Jak poinformował OZZL w komunikacie, Ministerstwo Zdrowia wciąż nie wydało rozporządzenia określającego wysokość płac rezydentów. W lutym znowelizowano ustawę o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która przewiduje, że odpowiednie rozporządzenie określi listę specjalizacji priorytetowych oraz wysokość płac rezydentów w 2009 r. Miało być wydane do 15 kwietnia.

Tymczasem, jak przypominają związkowcy, MZ zapowiadało, że pensje rezydentów zwiększą się do 3170 zł przez dwa pierwsze lata rezydentury, a w dziedzinach priorytetowych do 3620 zł oraz 3450 zł po dwóch latach rezydentury i 3890 zł w dziedzinach priorytetowych.

Zróżnicowanie wynagrodzenia miało zachęcić młodych lekarzy do podejmowania specjalizacji w dziedzinach priorytetowych, w których zaobserwować można ograniczenie dostępności świadczeń specjalistów.

Według informacji Ministerstwa Zdrowia do deficytowych specjalności należą m.in.: epidemiologia, geriatria, medycyna rodzinna, onkologia kliniczna, patomorfologia oraz rehabilitacja medyczna, jak również anestezjologia i intensywna terapia, neonatologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu oraz chirurgia.

 

Gazeta Prawna

Brak tagów