Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do znieczulania?

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline | 2009-04-14
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do znieczulania?

Aparat do znieczulania VENAR Omega

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do znieczulania?

Mobilny aparat do znieczulań Anastazja 7500

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do znieczulania?

The Wand - mikroprocesorowe urządzenie do podawania znieczuleń

O istocie i ważności profesjonalnego stanowiska anestetycznego chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Każda sala operacyjna musi być wyposażona w wysokiej jakości sprzęt do znieczulania, aby podczas całego zabiegu istniała możliwość stałego i zapewniającego maksymalne bezpieczeństwo monitorowania stanu pacjenta.

Nowoczesny sprzęt anestezjologiczny jest projektowany w taki sposób, aby umożliwić wykonanie w zasadzie każdego rodzaju zabiegu. Szerokie spektrum możliwości aparatów do znieczulań pozwala na optymalne dostosowanie poszczególnych parametrów do indywidualnych wymagań  pacjenta, w zależności od jego stanu zdrowia.

Aparaty dostępne na rynku

Konstrukcja zestawu do znieczulania jest determinowana przede wszystkim przez specyfikę zabiegu, do którego konkretny sprzęt ma być wykorzystany. Powszechnie stosowana jest budowa modułowa, która pozwala na dopasowanie aparatury do indywidualnych życzeń użytkownika w zależności od jego potrzeb i możliwości finansowych. Przy wyborze urządzenia warto zwrócić szczególną uwagę na wysoką jakość tych podzespołów, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegu.

 

Przede wszystkim należy przyjrzeć się układom związanym z wentylacją. Modele dostępne na rynku posiadają sterowane elektronicznie respiratory, które w prosty sposób regulują stężenie i przepływ gazów oddechowych i anestetycznych, umożliwiają ustawienie różnych trybów wentylacji, a w razie potrzeby alarmują o zaistniałej nieprawidłowości (np. zbyt niskie lub zbyt wysokie stężenie). Również sposób dostarczania gazów jest różny. Istnieją wersje aparatów, które muszą zostać podłączone do centralnej sieci gazów medycznych oraz takie, które są lub mogą być od niej niezależne. Wyposażono je między innymi w butle o różnej pojemności, koncentratory tlenu czy sprężarkę powietrzną. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt, gdyż w razie awarii centralnej sieci dodatkowe wyposażenie pozwoli na autonomiczne działanie aparatury. Analogicznie rzecz ma się z awaryjnym zasilaniem. Poszczególne modele aparatów mają wbudowane urządzenia zasilające działające od 30 minut nawet do 1,5 godziny, przy innych trzeba dokupić dodatkowy moduł.

Drugą istotną kwestią są podzespoły do monitorowania funkcji życiowych pacjenta podczas operacji. Wszystkie aparaty wyposażone są w urządzenia do nadzorowania pracy serca, ciśnienia krwi, tętna czy stopnia natlenowania krwi (tzw. pulsoksymetry). Najczęściej wymienione parametry są nadzorowane przez zintegrowany system monitorujący, który w razie potrzeby informuje o zaburzeniach stanu operowanego.

Nie bez znaczenia pozostają aspekty ergonomiczne i łatwość obsługi aparatu. W zależności od ilości miejsca, jakim dysponuje placówka oraz rodzaju wykonywanych zabiegów, można wybierać spośród dostępnych na rynku urządzeń do użytkowania stacjonarnego (zawieszenie na szynie ściennej) bądź mobilnego (na ramie z wózkiem). Dodatkowym ułatwieniem dla anestezjologa mogą być zamontowane dodatkowo półki, wysięgniki, szuflady, obrotowe ramię czy ssaki. Czytelne przedstawienie pomiarów w formie wykresów lub dobrze widocznych wartości parametrów zapewnia kolorowy monitor LCD. Dla nowego użytkownika wskazane jest dokładne przeanalizowanie oprogramowania danego modelu aparatu, ze szczególnym uwzględnieniem wersji językowej.


Dostępne unowocześnienia


Poza podstawowymi opcjami, aparaty do znieczuleń często wyposażone są w różnego rodzaju rozwiązania techniczne, które z jednej strony mają dbać o bezpieczeństwo pacjenta, a z drugiej ułatwiać i usprawniać pracę anestezjologa. Warto tu zwrócić uwagę na:

 

  • szerokie spektrum działania, czyli możliwość znieczulania zarówno dorosłych, jak i dzieci,
  • łatwość wymiany poszczególnych bloków oraz ich autoklawowanie,
  • możliwość wymiany zbiornika z wapnem sodowanym podczas trwania operacji,
  • sposób napędzania respiratora (tlenem lub powietrzem),
  • utrzymywanie niezmienionej objętości oddechowej poprzez dobieranie powietrza z otoczenia w razie spadku ciśnienia gazów zasilających,
  • automatyczne kompensowanie przestrzeni martwej,
  • system oczyszczania gazów znieczulających oraz pomiar ich zużycia,
  • jasny i przejrzysty sposób uwidaczniania sytuacji alarmowych (np. alarm objętości minimalnej, wysokiego i niskiego ciśnienia).


Aparaty do znieczulenia stosowane w stomatologii


Jeszcze do niedawna aplikacja znieczulenia u stomatologa kojarzyła się ze strachem i bólem, jednak od kilku lat dostępny jest na rynku aparat z komputerowym systemem do wykonywania znieczuleń miejscowych. Pozwala on na wyeliminowanie zjawiska rozpierania tkanek podczas podawania środka znieczulającego tradycyjnymi metodami poprzez sterowane mikroprocesorem bardzo powolne tempo uwalniania preparatu. Komputer dozuje aplikowany płyn z precyzją, która jest nieosiągalna przy ręcznym podawaniu. Aparat może być wykorzystywany do wszystkich typów znieczuleń stosowanych w stomatologii. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów i łatwe w obsłudze. Na rynku dostępnych jest kilka wersji aparatu z różnymi typami końcówek. Specjalna konstrukcja aplikatora pozwala na prowadzenie igły w sposób bezbolesny dla pacjenta.


Jak widać dostępne na rynku rozwiązania dają szerokie spektrum możliwości. Firmy oferują kompleksowo wyposażone aparaty albo urządzenia bazowe, do których w miarę potrzeb kompletuje się kolejne podzespoły. Takie rozwiązanie jest korzystne z jednej strony dla placówek specjalistycznych, z drugiej dla tych, które dopiero rozwijają swoją działalność. Nowoczesne aparaty anestezjologiczne cechują się wysoką precyzja i bezawaryjnością, co pozwala na przeprowadzanie zabiegów bezpiecznych dla zdrowia pacjenta i łatwych w nadzorowaniu dla lekarzy anestezjologów.
 

Brak tagów