Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

NFZ podzielił pieniądze z podatku Religi

Dominika Sikora/Gazeta Prawna | 2009-04-08

W tym miesiącu do wojewódzkich oddziałów NFZ trafi dodatkowo prawie 850 mln zł. Środki będą pochodzić z pieniędzy, które miały być przeznaczone na leczenie ofiar wypadków - podaje Gazeta Prawna.

Zmiana planu finansowego NFZ na 2009 rok, który umożliwia podział niewykorzystanych środków z tzw. podatku Religi już został zaakceptowany przez ministra zdrowia i ministra finansów. To oznacza, że jeszcze w tym miesiącu dodatkowe 847 mln zł trafi do poszczególnych oddziałów Funduszu. Najwięcej środków z tej kwoty ma być przekazane na świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Do lekarzy rodzinnych, pielęgniarek i położnych trafi łącznie 448,9 mln zł. Z kolei 249,8 mln zł zostanie wykorzystane na pokrycie kosztów świadczeń szpitalnych, a ponad 115 mln zł na refundację leków.

Część dyrektorów szpitali uważa, że taki podział jest nieuzasadniony. Wskazują oni, że przede wszystkim w szpitalnictwie doszło do bardzo istotnej zmiany zasad rozliczania kosztów świadczeń z NFZ. Od lipca 2008 r. działa nowy system rozliczeń z NFZ. Ich zdaniem to właśnie do nich powinny trafić dodatkowe środki.

- Z założenia pieniądze z podatku Religi miały trafiać do tych szpitali, które leczą ofiary wypadków drogowych. Teraz okazuje się, że zostanie im przekazana niewielka część tych pieniędzy - mówi Jerzy Sokołowski, zastępca dyrektora Zespołu Publicznych Zakładów w Otwocku.

NFZ podkreśla jednak, że pod koniec 2008 roku również w POZ doszło do zmiany zasad finansowania świadczeń. Fundusz uzależnia ilość środków przekazywanych lekarzom rodzinnym nie tylko od liczby pacjentów do nich zapisanych (tzw. listy aktywne), ale również od faktycznej liczby pacjentów z cukrzycą i chorobami krążenia. Dzięki temu ta grupa pacjentów rzadziej jest odsyłana do przychodni specjalistycznych i narażona na oczekiwanie w długich kolejkach.

O tym, w jaki sposób dodatkowe środki zostały dokładnie podzielone, zdecydowali dyrektorzy poszczególnych oddziałów NFZ na podstawie obowiązującego algorytmu. To on określa, ile pieniędzy przypada na leczenie na poszczególne województwo.

Zdaniem przedstawicieli tych województw, które dostają najmniej środków z NFZ, algorytm wymaga zmiany lub całkowitego zniesienia

- Obecnie mamy stałą wartość punktową dla świadczeń z zakresu lecznictwa szpitalnego. Dlatego trzeba rozważyć zniesienie algorytmu i podział środków zgodnie z wymogami i zapotrzebowaniem poszczególnych regionów - uważa Krzysztof Tuczapski, prezes zarządu Zamojskiego Szpitala Niepublicznego.

6,6 mld zł ma przeznaczyć NFZ na podstawową opiekę zdrowotną w 2009 roku

 

Gazeta Prawna 08.04.09

Brak tagów