Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Wiosną boom na sanatoria

Ewa Zwierzchowska/Życie Warszawy | 2009-04-07

Od początku marca lawinowo rośnie liczba składanych do NFZ wniosków o przyznanie sanatorium. Powód? Mieszkańcy stolicy już teraz planują wakacje. Najbardziej kusi ich Kołobrzeg i Busko-Zdrój - podaje Życie Warszawy.

Do mazowieckiego oddziału NFZ wpływa teraz nawet 600 wniosków dziennie. To dwa razy więcej niż np. jesienią.

– Dużą popularnością cieszą się turnusy wiosenne i w okresie złotej jesieni, ale największy boom jest na wyjazdy letnie – przyznaje Małgorzata Krajewska, kierownik działu uzdrowiskowego mazowieckiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nie wszyscy jednak pojadą w lecie. Na przyznanie sanatorium na Mazowszu trzeba czekać nawet 18 miesięcy!

Terminy są przyznawane w zależności od dostępności miejsc. Czas kuracji wyznacza system komputerowy, który ustawia kolejki oczekujących według terminu zgłoszeń (tzw. numerów ewidencyjnych nadawanych przez NFZ). Pierwszeństwo mają m.in. kombatanci, dawcy szpiku oraz honorowi krwiodawcy.

Urzędnicy z NFZ podkreślają jednak, że dla funduszu każdy miesiąc jest miesiącem uzdrowiskowym. – Dorosłych na leczenie kierujemy przez cały rok – komentuje Krajewska. Inaczej jest z młodzieżą pogimnazjalną – sanatoria nie gwarantują im nauki, więc młodzież jeździ tylko w wakacje i ferie.

Pacjent może być skierowany na uzdrowiskowe leczenie szpitalne lub sanatoryjne (trwa 21 dni) lub uzdrowiskową rehabilitację w szpitalu lub sanatorium uzdrowiskowym (28 dni). NFZ opłaca wszelkie świadczenia. Chory płaci tylko za przejazd oraz częściowo za wyżywienie i zakwaterowanie (np. za pokój dwuosobowy z łazienką od maja do września 21 zł za dobę, za 21-dniowy turnus 441 zł). W tym roku mazowiecki NFZ przeznaczy 100 mln zł na leczenie sanatoryjne. To blisko 10 proc. więcej niż w 2008 r.

 

Życie Warszawy 07.04.09

Brak tagów