Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

WHO chce wydawania pieniędzy na bezpieczne szpitale

Gazeta Wyborcza | 2009-04-07

7.4.Pekin (PAP/Reuters) - Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rozpoczęła we wtorek kampanię, by w krajach szczególnie narażonych na klęski żywiołowe wydawano więcej pieniędzy na budowę bezpiecznych budynków szpitalnych - informuje Gazeta Wyborcza.

Dyrektor generalna WHO Margaret Chan powiedziała, że koszt budowy czy też modernizacji budynków odpornych na trzęsienia ziemi, powodzie czy wichury, jest nieznaczny w porównaniu z kosztami ponoszonymi, gdy w czasie klęski dojdzie do zniszczenia szpitali.

"Podczas dużych klęsk żywiołowych, takich jak powodowane przez trzęsienia ziemi, w niektórych krajach zdolność szpitali do ratowania życia ludzkiego została utracona aż w 50 procentach właśnie wtedy, kiedy była najpilniej potrzebna" - powiedziała Chan na konferencji prasowej w Pekinie.

"Kiedy buduje się duży szpital, zastosowanie specjalnej konstrukcji, odpornej na trzęsienia ziemi i ekstremalne warunki pogodowe, oznacza zwiększenie kosztów o cztery procenty" - wskazała Chan.

"To bardzo niewiele, jeśli bierze się pod uwagę ogromną inwestycję w szpital i utratę tej wielkiej inwestycji, kiedy szpital ulega ruinie" - dodała szefowa WHO.

WHO wskazuje na klęski żywiołowe, jak tsunami z 2004 roku na Oceanie Indyjskim, podczas którego w najbardziej dotkniętej nim indonezyjskiej prowincji Aceh zniszczeniu uległo około dwóch trzecich placówek ochrony zdrowia. Podobnie stało się w Pakistanie i Algierii nawiedzonych przez trzęsienia ziemi.

Szpitale zostały zniszczone także w wielkim zeszłorocznym trzęsieniu ziemi w chińskiej prowincji Sichuan, podczas którego zginęło około 80 tys. ludzi.

Zdaniem Chan "doświadczenia wskazują, jak ogromnie opłaca się, jeśli szpitale stoją i pełnią swoją rolę ostoi bezpieczeństwa i solidarności pośród katastrof i rozpaczy".
 

Gazeta Wyborcza 07.04.09

Brak tagów