Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Bydgoszcz: Mamy najwięcej karetek w kraju

Gazeta Wyborcza Bydgoszcz | 2009-04-07

Pacjenci krócej będą czekać na pogotowie. Kujawsko-Pomorskie dostało osiem nowych ambulansów. Ale niektóre wyjeżdżają bez potrzeby - podaje Gazeta Wyborcza.

Od kwietnia w Kujawsko-Pomorskiem jeździ 87 karetek - 33 specjalistyczne z lekarzem w zespole i 54 podstawowe, w których jeżdżą ratownicy medyczni. Ambulansów przybywa, a to oznacza, że chorzy krócej będą czekali na ich przyjazd. - W 2006 r. pogotowie potrzebowało około 12,5 min na dojazd do pacjenta w obszarze zabudowanym. Dwa lata później już tylko 8 min, w tym roku powinno wystarczyć 7,4 min - mówi Lech Kubera, zastępca dyrektora w wydziale zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego.

Dzięki rozmieszczeniu 16 ambulansów w różnych częściach Bydgoszczy, kiedy w lutym doszło do katastrofy budowlanej w Stryszku, karetka potrzebowała półtorej minuty, żeby dotrzeć na miejsce. - Stacjonujemy na lotnisku, dlatego było tak szybko - mówi Robert Korwin-Piotrowski, lekarz i koordynator WSPR Bydgoszcz.

Chociaż karetek jest więcej, nie brakuje problemów. Aż 35 proc wezwań jest nieuzasadnionych. A to kosztuje. Dzienna stawka utrzymania ambulansu specjalistycznego z załogą wynosi 3,8 tys. zł, podstawowego - tysiąc zł mniej. To stawka obowiązująca bez względu na to, czy karetka wyjeżdża czy nie.

 

Gazeta Wyborcza Bydgoszcz 07.04.09

Brak tagów