Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Szpitale spółki mogą mieć kontrakty z NFZ nawet na 5 lat

Dominika Sikora/Gazeta Prawna | 2009-04-06

Niezadłużone szpitale, które przekształcą się w spółki w ramach rządowego planu B, będą mogły liczyć na dodatkowy bonus. MO zapowiada dla nich wieloletnie kontrakty z NFZ - podaje Gazeta Prawna.
 

W połowie kwietnia resort zdrowia przedstawi ostateczną wersję rządowego programu pomocy dla tych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które w ciągu najbliższych dwóch lat przekształcą się w spółki prawa handlowego. Już wiadomo, że ma on objąć nie tylko te samorządy, których szpitale mają długi. Z planu B skorzystają również niezadłużone ZOZ.

Ewa Kopacz, minister zdrowia zapowiedziała, że będą one zawierać długoletnie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecnie Fundusz podpisuje już takie umowy ze świadczeniodawcami. W przypadku szpitali trwają one trzy lata. Resort zdrowia może zaproponować ich wydłużenie o kolejne dwa lata. W takiej sytuacji szpitale podpisywałyby kontrakty z NFZ aż na pięć lat. Jest jednak mało prawdopodobne, aby placówki te miały lepiej wyceniane świadczenia zdrowotne niż pozostałe.

- Takie zróżnicowanie wyceny świadczeń dla placówek przekształconych i tych, które nadal działają jako SP ZOZ, jest niemożliwe ze względu na obowiązujące prawo. Poza tym naruszałoby zasadę równości podmiotów - uważa Janusz Atłachowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej (STOMOZ) oraz likwidator SP ZOZ w Rawiczu.

Pozytywnie jednak ocenia wydłużenie czasu trwania umów z NFZ. To wzmocniłoby wiarygodność szpitali przekształconych w spółki wobec np. banków.

- Nowo powstałe spółki przeważnie mają bardzo mały początkowy kapitał zakładowy. W pierwszym okresie swojego działania muszą korzystać z kredytów bankowych - podkreśla Katarzyna Mróz, prezes szpitala spółki Olmedica w Olecku (powstałej po przekształceniu z SP ZOZ).

Podpisanie przez szpital wieloletniej umowy z NFZ nie jest jednoznaczne z uzyskaniem gwarancji, że świadczenia zdrowotne przez ten okres będą finansowane na niezmienionym poziomie.

- Zawsze przecież może okazać się, że np. w okresie kryzysu wpływy do NFZ są niższe. A to może spowodować obniżenie wyceny świadczeń - dodaje Janusz Atłachowicz.

W takiej sytuacji nawet kontrakt wieloletni nie gwarantuje, że NFZ nie zmieni im warunków finansowych.

Na realizację rządowego planu B jest zarezerwowane w budżecie 1,15 mld zł. Ministerstwo Zdrowia zapewnia jednak, że jeżeli zainteresowanie programem będzie bardzo duże, to kwota ta zostanie zwiększona do 2,7 mld zł.

 

Gazeta Prawna 06.04.09

Brak tagów