Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

KPP: łączenie nocnej pomocy lekarskiej z ratownictwem to krok wstecz

Gazeta Prawna | 2009-04-06

Łączenie nocnej pomocy lekarskiej z ratownictwem medycznym jest krokiem wstecz - uważa Konfederacja Pracodawców Polskich.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że nocna i świąteczna pomoc lekarska (NPL) miałaby wrócić do obowiązków pogotowia ratunkowego - informuje Gazeta Prawna.

KPP podkreśla w oświadczeniu przesłanym w środę PAP, że ideą uruchomienia nocnej pomocy lekarskiej była potrzeba zapewnienia ciągłości opieki medycznej pacjentom po zakończeniu pracy przez lekarza rodzinnego. "NPL nie jest delegowany do stanów zagrożenia życia i zdrowia lub wypadków, ponieważ w takich sytuacjach pomocy udziela ratownictwo medyczne" - przypominają pracodawcy.

"Od lat czyniono starania, aby NPL i ratownictwo medyczne były od siebie oddzielone. Tak jest to zorganizowane w innych krajach Europy. Propozycja realizacji tych dwóch rodzajów świadczeń obligatoryjnie przez jednego dysponenta jest krokiem wstecz. Dopiero wtedy dojdzie do całkowitego zatarcia różnic w funkcjonowaniu ratownictwa medycznego i podstawowej opieki zdrowotnej" - dodają.

W ocenie KPP pomysł resortu zdrowia jest wybiegiem mającym dostarczyć ratownictwu medycznemu dodatkowych środków, obiecanych przez ministerstwo, bez rzeczywistego zwiększenia nakładów, poprzez przesunięcia z innych rodzajów świadczeń.

 

Gazeta Prawna 06.05.09

Brak tagów