Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Porodówki źle oceniane przez młode matki

Maciej Stańczyk/Polska | 2009-04-06

Samorządowcy nie zapewniają opieki rodzącym kobietom i przymykają oko na żądanie przez szpitale dodatkowych opłat za porody - to wnioski z raportu Fundacji "Rodzić po Ludzku" - podaje dziennik Polska.

Fundacja zapytała 60 samorządów w całej Polsce o to, w jaki sposób opiekują się rodzącymi. Wyniki badań są przerażające. Pracownicy co czwartego samorządu nawet nie wiedzą, że przepisy nakładają na nich obowiązek opieki nad młodymi matkami. Z ankiet wynika także, że większość lokalnych władz toleruje pobieranie przez szpitale dodatkowych opłat za porody, m.in. za znieczulenie zewnątrz-oponowe czy tzw. poród rodzinny.

- To niedopuszczalne, tym bardziej że od 2008 roku znieczulenie refunduje NFZ - mówi "Polsce" Aleksandra Simińska, współautorka raportu. Czasem opłaty wymusza się na pacjentkach, udając, że wcale nie chodzi o płatną usługę. Jak dowiedziała się "Polska" np. w Wieluniu za możliwość porodu rodzinnego personel szpitalny "proponuje" rodzącym kupno cegiełek na rzecz lecznicy.

Z kolei np. łódzki urząd marszałkowski, któremu podlegają m.in. lecznice w Bełchatowie i Sieradzu, w ogóle odmówił udziału w badaniu. Jacek Grabarski z biura prasowego urzędu winą obarcza strajkujących w styczniu lekarzy z łódzkiego Szpitala im. Madurowicza. Szkopuł w tym, że raport fundacji dotyczy działań w latach 2007-2008.

 

Polska The Times 06.04.09

Brak tagów