Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Służba zdrowia w zapaści

Rzeczpospolita | 2009-04-02

W całej Unii Europejskiej gorzej niż w Polsce leczy się tylko w Rumunii, Bułgarii i Portugalii - akcentuje "Dziennik".

Publiczna służba zdrowia w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie - wynika z opublikowanego wczoraj w Brukseli pierwszego rankingu o przestrzeganiu praw chorych. Polska zajęła w nim dalekie 25 miejsce. Rajem dla pacjentów są natomiast Dania, Niemcy i Finlandia.

Jak zauważa "Dziennik", to kolejna już w ostatnim czasie fatalna ocena polskiej służby zdrowia przygotowana przez niezależnych ekspertów z Brukseli. Równie źle wypadliśmy w tzw. konsumenckim rankingu wydanym pod koniec ubiegłego roku.

- Polska wypada blado na tle Europy. Wasi pacjenci zbyt długo czekają na wizytę u lekarza specjalisty, a także na operację. Ogromnym problemem jest również dostęp do nowych leków, a szczególnie do zaawansowanych terapii przeciwnowotworowych - wylicza Johan Hjertqvist, jeden z autorów raportu.

Polska przegrywa w każdej konkurencji. O wiele lepiej w tych rankingach wypadają nasi sąsiedzi: Czechy, Węgry, Słowacja czy Estonia. - W odróżnieniu od Polski te kraje zreformowały publiczną opiekę zdrowotną. U was na drodze do postępu stoi też niechęć kolejnych rządów do zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Są one alarmująco niskie - mówi gazecie Hjertqvist.

Rzeczpospolita 02.04.09

Brak tagów