Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Raport: Polska wśród krajów Europy wydających najmniej na onkologię

Gazeta Wyborcza | 2009-04-01

Polska należy do krajów Europy, które wydają najmniej na onkologię i udostępniają pacjentom najmniej nowych leków przeciwnowotworowych - wynika z najnowszego raportu naukowców szwedzkich z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, który przedstawiono na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie - podaje Gazeta Wyborcza.

Bezpośrednie koszty leczenia nowotworów złośliwych wynoszą w Polsce 41 euro na osobę, podczas gdy w krajach wydających najwięcej, jak Szwajcaria, Szwecja, Niemcy czy Francja - ponad 200 euro na osobę.

Jak przypomniał dr Romuald Krajewski z Centrum Onkologii w Warszawie, z najnowszego raportu opracowanego przez tę placówkę wynika, że efekty leczenia nowotworów w Polsce poprawiają się. "Jednak różnice między Polską a krajami, które mają najlepsze efekty w leczeniu raka, nie zmniejszą się bez dodatkowych nakładów na onkologię" - zaznaczył.

Zwracają też uwagę na duże różnice między krajami pod względem sprzedaży leków onkologicznych. Jest ona najwyższa we Francji, Szwajcarii i Austrii, a najniższa w Polsce i Czechach. Spośród "starych" krajów UE niską sprzedaż odnotowano również w Wielkiej Brytanii.

Ogółem, większość wydatków na leki onkologiczne w Europie jest przeznaczana na leki stare, tj. wprowadzone przed 1998 r. W zużyciu najnowocześniejszych leków przodują takie kraje, jak Francja, Austria i Szwajcaria, podczas gdy Polska jest wśród krajów zużywających ich najmniej, razem m.in. z Węgrami i Litwą.


Gazeta Wyborcza 01.04.09

Brak tagów