Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Premier: pieniędzy na prywatyzację szpitali nie zabraknie

Wirtualna Polska | 2009-03-31

Jak podaje wp.pl, wola i determinacja samorządu, środki z Unii Europejskiej i pomoc rządu w przekształceniach - to zdaniem premiera Donalda Tuska - podstawy poprawienia sytuacji szpitali w Polsce.

- Pierwszym bezwzględnie koniecznym warunkiem jest prawdziwy, realny gospodarz, a więc samorząd terytorialny. Istota naszych propozycji to oddanie w ręce samorządowców, prawdziwych gospodarzy terenu, opieki zdrowotnej - mówił premier w Olecku podczas regionalnej konferencji prezentującej rządowy program "Ratujemy polskie szpitale" (tzw. plan B).

Szef rządu zaznaczył, że to nie jest wyzbywanie się odpowiedzialności państwa. Przekonywał, że samorządy świetnie radzą sobie z powierzonymi zadaniami.

Jak dodał, niezależnie od tego, ile samorządów zdecyduje się na przekształcenie szpitali w spółki, każdy uzyska pomoc gwarantowaną w rządowym programie.

Premier poinformował, że Rada Ministrów w kwietniu podejmie uchwałę w sprawie programu, który przeszedł już konsultacje społeczne. Jak dodał, do udziału w nim zgłosiły się już 82 samorządy - o wiele więcej, niż zakładano.

- Na przekształcenie szpitali, na pomoc dla samorządów pieniędzy nie zabraknie. Powiem więcej: właśnie dlatego, że mamy do czynienia ze światowym kryzysem, właśnie dlatego, że w Polsce budujemy taką solidarną współpracę, rządu, samorządu, ale także przedsiębiorców prywatnych, właśnie dlatego mamy realną szansę uniknąć najgorszych skutków tego kryzysu - podkreślił Tusk.

- Będę chciał przekonać nie tylko samorządowców, ale także tych, którzy do tej pory przeszkadzali. Nie skazujmy Polaków na cierpienia, na niemożność, na utratę szans na wyzdrowienie, nie skazujmy lekarzy i pielęgniarek na nieustanny konflikt, brak elementarnych środków do leczenia, do opieki nad pacjentami - dodał premier.

Premier podkreślił także rolę w reformowaniu ochrony zdrowia środków pozyskiwanych z Unii Europejskiej oraz oferowanej przez rząd pomocy w przekształceniach szpitali.


Wirtualna Polska 31.03.09

Brak tagów