Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Organa na tropie organów

Iwona Hajnosz, Bogdan Wróblewski/Gazeta Wyborcza | 2009-03-30

 Warszawska prokuratura kończy śledztwo w sprawie łamania ustawy transplantacyjnej w Szpitalu MSWiA. Biegli mają ocenić, czy 52 przypadki chorych nie podpadają pod paragraf nazywany "handel narządami" - podaje Gazeta Wyborcza.

Prokuratura powołała zespół biegłych, od których opinii zależy, czy i komu ewentualnie postawione zostaną zarzuty w tej sprawie. "Gazeta" opisała ją kilka miesięcy temu. Na jej ślad natrafili w akcie oskarżenia przeciwko dr. Mirosławowi G., kardiochirurgowi ze Szpitala MSWiA oskarżonemu o korupcję i mobbing.

To prawdopodobnie zainteresowanie handlem narządami naprowadziło CBA na trop doktora G. Pierwszy sygnał był na głośnej konferencji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i szefa CBA Mariusza Kamińskiego, po aresztowaniu kardiochirurga w lutym 2007 r.

Nie ma w tej sprawie śladu klasycznego handlu narządami, np. wywiezienia i sprzedania np. nerki za granicę. Tytuł śledztwa to "uzyskiwanie korzyści majątkowych w związku z zachowaniami niezgodnymi z ustawą o przeszczepach i transplantacji narządów". Według prokuratury mechanizm mógł wyglądać tak: pacjent, który uległ wypadkowi w okolicach Warszawy, trafiał do powiatowego szpitala. Po kilku dniach transportowany był do Szpitala MSWiA. Uzasadniano to koniecznością diagnostyki i leczenia na wyższym poziomie. Gdy na Wołoskiej orzekano śmierć mózgową, co jest warunkiem pobrania narządów, z pacjenta człowiek stawał się dawcą. Klinika przy Wołoskiej w Warszawie miała z tego taką korzyść, że przeszczepy to wysoko wyceniane w medycynie procedury. Zarabiał więc i szpital, i lekarze. Prokuraturę interesuje głównie porozumienie Szpitala MSWiA z powiatowymi lecznicami, które podsyłały chorych na granicy życia i śmierci.
 

Gazeta Wyborcza 30.03.09

Brak tagów