Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Podlaskie/ Program badań prenatalnych za środki norweskie

Gazeta Wyborcza | 2009-03-30

Dwa tysiące kobiet w ciąży zostało bezpłatnie przebadanych w ramach zakończonego przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku projektu badań prenatalnych za pieniądze z tzw. funduszy norweskich - poinformował PAP dr Tomasz Zbroch z zespołu doradczego tego projektu - podaje Gazeta Wyborcza.

Głównym celem projektu zrealizowanego przez Klinikę Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej była poprawa dostępności pacjentek do profilaktycznych badań prenatalnych w regionie, większa wykrywalność wad genetycznych płodu.

Chodziło także o podniesienie wiedzy lekarzy położników na temat tych badań. W ramach projektu przeszkolono ok. 200 lekarzy ginekologów. Klinika kupiła też wysokiej klasy aparat USG i sprzęt laboratoryjny do badań.

Jak poinformował rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Lech Chyczewski, projekt - realizowany od końca 2007 roku, kosztował około 3 mln zł.

Projekt dofinansowano z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. To bezzwrotna pomoc finansowa dla Polski przyznana przez trzy kraje (Norwegię, Islandię i Lichtenstein) w związku z wejściem Polski do Unii Eurpejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

Gazeta Wyborcza 30.03.09

Brak tagów