Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Reforma warszawskich szpitali w rozsypce

Anita Karwowska/Dziennik Metro | 2009-03-30

Najbardziej dochodowe stołeczne szpitale nie chcą brać udziału w reformie służby zdrowia proponowanej przez ratusz - informuje Dziennik Metro.

Władze Warszawy planowały stworzyć siedem spółek, które miałyby zarządzać dziesięcioma szpitalami przekształconymi w niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Ratusz chciał połączyć lecznice w pary (Wolski z Bielańskim, Solec z Praskim, Czerniakowski z Grochowskim) i jedną czwórkę (Inflancka, św. Rodziny, św. Zofii oraz Warszawski Szpital dla Dzieci). Dzięki temu miasto przejęłoby 245 mln zł długów tych szpitali i dostałoby 47 mln zł z budżetu państwa.

Ale dwa szpitale - Wolski i położniczy św. Zofii - już się wyłamały. Pierwszy chce być spółką pracowniczą, drugi spółką prawa handlowego. Ich dyrektorzy uważają, że na reformie proponowanej przez miasto stracą. - Plan wiceprezydenta Jarosława Kochaniaka [który w ratuszu przygotowuje reformę] oznacza dla Szpitala Wolskiego degradację, a dla mieszkańców Woli i Bemowa utratę jedynego wielospecjalistycznego szpitala w rejonie - ocenia dyrektor lecznicy i poseł SdPL Marek Balicki. Oba szpitale mają zyski i rozbudowują się. Szpital Wolski (1,5 mln zysku w ub.r.) chce postawić nowy pawilon na 190 łóżek, w którym znalazłyby się m.in. oddział kardiologiczny, intensywnej terapii i chirurgii. Szpital przy Żelaznej (940 tys. zł zysku w ub.r.) buduje m.in. nowy blok operacyjny, porodowy i oddział intensywnej terapii noworodków. Oprócz kontraktu z NFZ na leczenie szpitalne (wartego 15 mln zł) szpital zarabia na tzw. usługach dodatkowych, czyli m.in. osobnej sali porodowej (1 tys. zł) czy znieczuleniu podczas porodu (600 zł). Rocznie przy Żelaznej lekarze przyjmują ponad 4,5 tys. porodów. Samodzielne przekształcenie w spółkę to dla szpitala ucieczka, by nie łączyć się z dwiema innymi lecznicami położniczymi - Inflancką i św. Rodziny. - Nasz wniosek czeka na odpowiedź prezydenta. Zakładamy przekształcenie w spółkę, której 100 proc. udziałów zostałoby w rękach miasta. Proponujemy więc właściwie to samo co ratusz, tylko bez łączenia - mówi Agnieszka Gibalska-Dembek, rzecznik szpitala przy Żelaznej. To już drugie podejście tej lecznicy do komercjalizacji. Dwa lata temu dyrektor Wojciech Puzyna bezskutecznie próbował przekształcić szpital w spółkę pracowniczą. Wtedy ratusz się na to nie zgodził, tym razem szanse powodzenia są większe. Choć oficjalnej odpowiedzi miasta jeszcze nie ma, to wiceprezydent Kochaniak nie wyklucza: - W ostateczności możemy zgodzić się na pomysł Szpitala św. Zofii.

Jasne jest za to stanowisko miasta w sprawie Szpitala Wolskiego - pomysł Balickiego to według Kochaniaka prywatyzacja, więc nie daje na to zgody. Nieoficjalnie urzędnicy przyznają jednak, że możliwa jest rezygnacja z połączenia Szpitala Wolskiego z Bielańskim i utworzenie dwóch odrębnych spółek.

 

Dziennik Metro 30.03.09

Brak tagów