Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Będą obowiązkowe badania dla kobiet?

Gazeta Wyborcza | 2009-03-27

Przepisów nie ma, ale w najlepsze toczy się spór o obowiązkowe badania dla kobiet. Resort zdrowia chciałby, żeby każda kobieta przed podpisaniem umowy o pracę musiała poddać się mammografii i cytologii. Min. Fedak mówi, że takich przepisów nie można umieścić w kodeksie pracy. A feministki protestują - podaje Gazeta Wyborcza.

- Kobiety nie korzystają z badań darmowych. Chcemy przełamać ten strach. Mówimy zbadaj się - to będzie twoja przepustka na życie - tłumaczy pomysł minister zdrowia Ewa Kopacz. - Ta forma przymusu, którą my dzisiaj chcemy zastosować warta jest tego, żeby ratować polskie kobiety - odpowiada na pytania dziennikarzy. Zgodnie z pomysłem ministerstwa cytologia i mammografia powinny zostać dopisane do listy badań profilaktycznych, które trzeba przeprowadzić przed przyjęciem do pracy. -Lekarz medycyny pracy kwalifikując pracownika robi mu ekg i szereg badań biochemicznych, więc chcemy żeby dołączyć do listy jeszcze te dwa badania -wyjaśniała wczoraj min. Kopacz.

Przyznała też, że wie o wątpliwościach jakie zgłasza szefowa resortu pracy. - Wiem, że będzie problem czy umieścić to w kodeksie, czy nie. Pani minister zastanawia się nad tym, znam panią min. Fedak i wiem że jest kobietą bardzo odważną - dodała. Problem faktycznie jest, bo jak mówi szefowa resortu pracy i polityki społecznej " kodeks pracy nie reguluje badań profilaktycznych".


Gazeta Wyborcza 27.03.09

Brak tagów