Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Szpital zwróci unijną pomoc, jeśli pozyska inwestora

Dominika Sikora/Gazeta Prawna | 2009-03-27

Samorządy, które przekształcą szpitale w spółki, przez pięć lat będą musiały mieć w nich 100 proc. udziałów. Jeżeli sprzedadzą część np. szpitala, muszą zwrócić środki uzyskane z UE - podaje Gazeta Prawna.

Część samorządów obawia się, że środki uzyskane przez publiczne szpitale z funduszy europejskich, np. na zakup sprzętu, karetek pogotowia czy remonty, będą musiały być zwrócone, jeśli placówki te zostaną przekształcone w niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej (NZOZ). W związku z tymi wątpliwościami Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wyjaśnia, w jakich sytuacjach środki unijne przyznane SP ZOZ będę mogły być nadal wykorzystane przez powstałe w ich miejsce NZOZ.

Zgodnie ze stanowiskiem MRR zasada trwałości projektów finansowanych ze środków UE, które SP ZOZ wykorzystał na rozwój placówki i inwestycje, nie zostanie naruszona, jeżeli spółka, która powstanie w jego miejsce, będzie nadal udzielała świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Aby nie stracić środków z UE, szpital działający jako spółka będzie musiał wykonywać usługi na podstawie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ponadto udziały w takiej spółce będą musiały w 100 proc. należeć do jednostki samorządu terytorialnego.

 

Gazeta Prawna 27.03.09

Brak tagów