Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Zmiany w planie B

Dominika Sikora/Gazeta Prawna | 2009-03-27
Zmiany w planie B

Samorządy, które wcześniej spłaciły długi swoich szpitali, będą również mogły skorzystać z rządowego planu B. To oznacza, że rząd będzie musiał przeznaczyć więcej pieniędzy na jego realizację - informuje Gazeta Prawna.

Kończą się konsultacje nad rządowym planem B dla samorządów, które w zamian za przekształcenie podległych sobie SP ZOZ w spółki dostaną pieniądze na spłatę części ich długów. Jak powiedział Jakub Szulc, wiceminister zdrowia, ostateczna wersja planu ma być gotowa w ciągu dwóch tygodni.

Na razie resort zdrowia nie chce wypowiadać się, jakie zmiany znajdą się w uchwale wprowadzającej plan B. Wiadomo jednak, że m.in. pod naciskiem Związku Powiatów Polskich, Ministerstwo Zdrowia zamierza rozszerzyć listę samorządów, które z niego skorzystają - powiadamia "Gazeta Prawna".

- Programem zostaną objęte również te samorządy, które mają niezadłużone ZOZ - zapewnia Ewa Kopacz, minister zdrowia.

To oznacza, że pieniądze z budżetu trafią również do tych jednostek, które wcześniej spłaciły długi SP ZOZ, bo np. wzięły kredyty komercyjne. Resort zdrowia planuje wyrównać nadpłatę zobowiązań cywilnoprawnych SP ZOZ. Będzie to dotyczyło tych samorządów, które udowodnią, że zaciągnięte w tym celu kredyty zostały faktycznie wykorzystane na ten cel.


Gazeta Prawna 27.03.09

Brak tagów