Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa: kriokomora rusza, rozlewnia wody w planie

Katarzyna Szczepanek/MedicalOnline.pl | 2009-03-26

Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa rozbudowuje i modernizuje obiekty sanatoryjne, kupuje sprzęt, zwiększa bazę zabiegową. Władze uzdrowiska liczą na to, że kuracjuszy nie zabraknie.

- Co roku dokonujemy zakupów sprzętu na sto kilkadziesiąt do dwustu tys. zł. – mówi Mariusz Kiedrzyn, dyrektor ds. administracyjno-technicznych. – jest to zarówno sprzęt typowo zabiegowy (do hydroterapii i fizykoterapii), jak i sprzęt ogólnoleczniczy. Ostatnio np. zostały zakupione urządzenia EKG i defibrylatory na oddziały. Rozwijana jest też baza łóżkowa, ponieważ zwiększają się potrzeby tak kontrahentów budżetowych (NFZ i ZUS), jak i klientów komercyjnych. Wielu jest chętnych z kraju, ale przyjeżdżają także goście zagraniczni.

W minionych dwóch latach zmodernizowano 2 obiekty sanatoryjne (modernizacja sanatorium „Słoneczko” za milion 800 tys. zł. i termomodernizacja sanatorium „Gracja”). W 2008 r. zostało oddane do użytku nowe centrum SPA, urządzone w stylu japońskim (koszt: 270 tys. zł). Obecnie trwa przetarg na rozbudowę sanatorium „Słoneczko” z 60 do 160 miejsc. Budowa będzie przeprowadzana w latach 2009-2010. Na realizację projektu uzdrowisko chce ubiegać się o środki unijne. Koszty oszacowano na 6 mln zł.

Drugi projekt, planowany na ten rok, dotyczy budowy nowej rozlewni wody mineralnej, a kwota konieczna na jego realizację to ponad 20 mln zł. - Mamy odwierty z bardzo dobrą wodą – mówi dyrektor Kiedrzyn. - Gdy przygotujemy projekt budowy, będziemy szukać inwestora do współpracy. Zamierzamy aplikować o środki z Dolnośląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Jednak budowa rozlewni jest tak kosztowna, że bez pomocy z zewnątrz nie damy rady.

Rozwój placówki nie ogranicza się jednak tylko do dużych projektów. - Jesteśmy w trakcie odbioru pomieszczenia na zespół wyjazdowy pogotowia ratunkowego w Świeradowie – mówi Kiedrzyn. – Umieszczenie placówki w naszym obiekcie ułatwi dostęp do usług pogotowia dla mieszkańców i kuracjuszy. Na początku kwietnia ruszy kriokomora w szpitalu Goplana – trwają końcowe prace montażowe. Koszt przedsięwzięcia zamyka się w granicach 300 tys. zł. W ramach termomodernizacji planowana jest na ten rok wymiana stolarki okiennej w kilku obiektach – wydatek rzędu 500-600 tys. zł. Zostaną też wykonane windy i podjazdy dla niepełnosprawnych w miejscach, gdzie jeszcze ich nie ma. Ta inwestycja pochłonie 800 tys. do miliona zł.

Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa składa się z 8 obiektów leczniczych i 2 budynków administracyjno-gospodarczych. Wszystkie znajdują się w miejscowości Świeradów-Zdrój, ale podzielone są na 2 uzdrowiska o odrębnym statucie: Świeradów-Zdrój i Czerniawa-Zdrój. Każde uzdrowisko ma nieco inny mikroklimat, choć leżą na terenie jednego miasta – Czerniawa jest dzielnicą Świeradowa. Mikroklimat Czerniawy sprzyja leczeniu schorzeń dróg oddechowych, leczone są tam dzieci.

Kontakt: adm@uzdrowisko-swieradow.pl
www.uzdrowisko-swieradow.pl
 

Brak tagów