Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Sukces NFZ: Kobiety przychodzą do lekarza

Mirosława Dulat/Gazeta Wyborcza Zielona Góra | 2009-03-26

NFZ może mówić o ogromnym sukcesie. Z najnowszych danych wynika, że Lubuszanki wreszcie zaczęły się regularnie badać. Do gabinetów lekarskich pukają nawet panie, które nie robiły tego od 30 lat - podaje Gazeta Wyborcza Zielona Góra.

W Dzień Kobiet wszyscy wójtowie i burmistrzowie powiatu sulęcińskiego byli mocno zapracowani. Autobusami wozili kobiety do Sulęcina. Po co? Na badania. Dzień później słupki ze statystykami w Narodowym Funduszu Zdrowia skoczyły w górę jak jeszcze nigdy dotąd. - Jeden z pracowników starostwa dotarł do danych, z których wynikało, że jesteśmy na szarym końcu pod względem liczby badań. Doszliśmy do wniosku, że trzeba przeprowadzić porządną akcję, która zmobilizuje wszystkie kobiety - opowiada Agnieszka Bartosik-Rzyczkowska ze starostwa w Sulęcinie. Posłanka Bożena Sławiak wysłała list do proboszczów w regionie. Dzięki temu informacja o badaniach dotarła nawet do kobiet mieszkających na wsiach. Efekt? Cytologię zrobiło ponad 180 pań, a mammografię blisko 120.

Co zachęciło Panie do udziału w badaniach? Lubuski NFZ bardzo przyłożył się do zadania- zorganizowano poczęstunek, kwiaty, filmy DVD dla Pań czekających w kolejce. Wysłano imienne zaproszenie. Dodatkowo kobiety, które zrobią badanie, mogą wygrać nagrody. Jest już pomysł na kolejne działanie. Pomogą uczniowie najmłodszych klas w podstawówkach. Narysują dla swoich mam laurki, które będą zaproszeniami na badanie.

To ogromny sukces. Jeśli dynamika badań do końca roku będzie wysoka jak w pierwszym kwartale, w grudniu będziemy mieć 30 tys. kobiet ze zrobioną mammografią i 31 tys. po cytologii - wylicza Sylwia Malcher-Nowak, rzecznik lubuskiego oddziału NFZ.

 

Gazeta Wyborcza Zielona Góra 26.03.09

Brak tagów