Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Miejski szpital w Toruniu kupuje i wymienia sprzęt

Katarzyna Szczepanek/MedicalOnline.pl | 2009-03-26

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu ma zagwarantowane środki z Unii Europejskiej w wysokości miliona euro na lata 2008-2010. Źródłem jego finansowania jest także gmina. Pieniądze zamierza wykorzystać na zakupy sprzętu medycznego.

W ubiegłym roku szpital dokonał już zakupów sprzętu, kolejne są w planach. – Kupujemy bardzo dużo – mówi specjalista ds. nadzoru nad sprzętem i aparaturą medyczną Maria Jaraczewska. – Największym planowanym na ten rok zakupem jest ucyfrowienie aparatury rentgenowskiej, które będzie kosztować ponad milion zł. W tym tygodniu najprawdopodobniej rozpocznie się przetarg na ten sprzęt.


Szpital dokupuje lub wymieniana nową aparaturę m.in. dla oddziału intensywnej terapii, pracowni patomorfologii, zakładu diagnostyki laboratoryjnej. Na ten rok planowany jest m.in. zakup echokardiografu do zakładu diagnostyki laboratoryjnej, analizatorów hematologicznych, respiratora, w dalszej kolejności nowego aparatu do znieczulania. W ubiegłym roku powstał oddział neurochirurgii, który też jest wyposażany w nowe urządzenia. W najbliższym czasie planowana jest natomiast budowa nowego bloku operacyjnego (4 sale), który również trzeba wyposażyć.


Pieniądze szpital dostaje od gminy, będącej jego właścicielem. W 2008 r. otrzymał milion zł., z czego 65% zwróci Unia Europejska. W tym roku placówka otrzyma kolejne dotacje z gminy. Liczy na to, że w połączeniu z powyższą unijną refundacją i ewentualną zaliczką na poczet przyszłych zakupów, o którą chce wystąpić do UE, będzie miała do dyspozycji ponad 2.5 mln zł. Na taką sumę planowane są tegoroczne zakupy. – Mamy nadzieję, że w 2010 r. sytuacja się powtórzy – mówi Jaraczewska.


W szpitalu planowane są także modernizacje. Wspomniana wyżej budowa bloku operacyjnego rozpocznie się, jeżeli zostanie rozstrzygnięty przetarg (pod koniec miesiąca ma nastąpić otwarcie ofert). - W tym roku na pewno zmodernizujemy instalację elektryczną na oddziale kardiologii – mówi Kazimierz Maruszewski, kierownik działu technicznego. Na części trzeciego piętra zostanie wykonana separacja elektryczna pacjentów na salach reanimacyjnych, oświetlenie ewakuacyjne, sygnalizacja przyzywowa, sygnalizacja pożarowa, sieć komputerowa, sprzężona z systemem szpitalnym. Separacja elektryczna pacjentów wymagana jest tam, gdzie mają oni bezpośredni kontakt z urządzeniami elektrycznymi. Urządzenia muszą być odseparowane od sieci, by nie poraziły chorego. - Modernizacja instalacji elektrycznej na oddziale kardiologicznym nie jest bardzo kosztowna – mówi Maruszewski – inwestycja rzędu 700 tys. zł., podczas gdy budowa bloku operacyjnego będzie kosztowała ponad 50 mln zł. Środki na remonty zapewnia miasto.

Kontakt:
Maria Jaraczewska, tel.: 056 661-00-324.
www.med.torun.pl

Brak tagów