Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Hańba polskiej medycyny

Gazeta Wyborcza Opole | 2009-03-24

Tym mianem określa się fakt, że w Polsce na raka szyjki macicy choruje wciąż tysiące kobiet i wiele z nich umiera. Podczas gdy w niektórych krajach Europy prawie żadna kobieta nie umiera z powodu tej choroby - podaje Gazeta Wyborcza Opole.

Według badań Pentora 90 proc. kobiet w Polsce wie, że badania cytologiczne służą do wykrywania raka, ale tylko co trzecia wykonała je w ciągu ostatnich dwóch lat. W ubiegłym roku NFZ do prawie 6 mln pacjentek wysłał imienne zaproszenia, a na bezpłatną cytologię zgłosiło się niecałe 6 proc.!

Oszczędność na tych badaniach to czysta strata dla społeczeństwa. O ile leczenie kobiety w pierwszym stadium choroby kosztuje nieco ponad 10 tys. zł i ma ona 75 proc. szans na wyleczenie, o tyle terapia chorej z drugim stopniem kosztuje już 22 tys. i tylko połowę z nich udaje się wyleczyć.

O wiedzę zdrowotną kobiet w Polsce też się nie dba, a to duży błąd. Z przeprowadzonych przez socjologów badań wynika, że kobiety gorzej wykształcone i o mniej zasobnych portfelach korzystają z porad ginekologicznych głównie w związku z ciążą i porodem.


Gazeta Wyborcza Opole 24.03.09

Brak tagów