Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Mały migdał - duży problem

Joanna Skiba/Gazeta Wyborcza Częstochowa | 2009-03-24

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w Częstochowie bardzo trudno usunąć dziecku migdałki. Znaleźliśmy tylko jeden ośrodek zdrowia, który ma na to kontrakt z NFZ-em. Nawet tam pacjent... musi zapłacić. - A nie powinien - orzeka Fundusz.

Od lat częstochowianie wożą swoje skłonne do przeziębień dzieci, które chcą pozbawić migdałków, do Chorzowa. Tamtejsza lecznica przy ul. Powstańców Śląskich cieszy się największą popularnością.

A w Częstochowie? Laryngologii nie mają szpitale miejskie (choć kiedyś duży oddział był na Zawodziu), a nawet Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, czyli Parkitka.

Jedyny szpitalny oddział laryngologiczny znajduje się na Tysiącleciu. Ale przyjmuje tylko dorosłych. - Dzieci chwilowo "nie robimy" - tłumaczy pani w słuchawce. - Nie mamy kontraktu z NFZ-em na otolaryngologię dla dzieci - już bardziej precyzyjnie wyjaśnia Agnieszka Zasada, rzeczniczka szpitala. - Nawet o niego nie występowaliśmy, bo brakuje nam lekarza specjalisty z tej dziedziny.

Dlaczego tak trudno znaleźć wykonawcę prostego zabiegu? - Bo ten zabieg wcale nie jest prosty. Chodzi o dzieci, trzeba dołożyć szczególnych starań. W dodatku Fundusz bardzo zaostrzył wymagania co do sprzętu i lekarzy. Nie każdy chce się w to po prostu bawić - mówi Agata Pawełczak, szefowa specjalistycznej przychodni przy ul. Sobieskiego.

W jej lecznicy można usunąć dziecku migdałki w ramach kontraktu. Jednak nie do końca za darmo. Kiedy pacjent zgłasza się ze skierowaniem, zostaje odesłany do pani otolaryngolog, która ma operować. Ale wizyta odbywa się w jej gabinecie prywatnym, trzeba więc zapłacić.

Czy Fundusz może interweniować? Tak, jeśli któryś pacjent zgłosi się do jego wydziału skarg i wniosków, opisze sytuację i przedstawi potwierdzenie zapłaty.

 

Gazeta Wyborcza Częstochowa 24.03.09

Brak tagów