Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

NFZ przegrywa w sądzie

Anna Wittenberg/Życie Warszawy | 2009-03-24
NFZ przegrywa w sądzie

60 procesów wytoczyły NFZetowi mazowieckie szpitale. Ten z Międzylesia wygrał już w sądzie 4,5 mln zł. Placówka przy Niekłańskiej – 0,5 mln zł - podaje Życie Warszawy.

Sprawy zakładane przez szpitale w większości dotyczą nadwykonań i kosztów związanych z tzw. ustawą 203. Pozwy opiewają na kwoty od kilku tysięcy do kilku milionów zł.

Problemy szpitali zaczęły się już w 2000 roku, kiedy Sejm uchwalił nowelizację ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców. Przepis ten spowodował nakaz podnoszenia płac pracownikom zakładów opieki zdrowotnej o 203 zł w skali miesiąca (stąd potoczna nazwa przepisu – „ustawa 203”). Autorzy ustawy nie wskazali jednak, skąd brać na podwyżki pieniądze i nie pozwolili na wstrzymanie ich w przypadku np. zadłużenia placówki. W ten sposób wiele szpitali popadło w długi.

– Nasz szpital stracił 11 mln zł – mówi Magdalena Tenczyńska, rzeczniczka szpitala w Międzylesiu. – Wytoczyliśmy Funduszowi proces, w którym sąd przyznał nam 4,5 mln zł odszkodowania. To jednak nie satysfakcjonuje szpitala i niebawem złożymy apelację – dodaje.

Drugi powód pozywania NFZ do sądu to tzw. nadwykonania. Powstają one, kiedy szpitalowi skończy się kontrakt z Funduszem, a mimo to nadal przyjmuje pacjentów. Fundusz powinien zwrócić za nich pieniądze, jeśli lecznica udokumentuje, że pacjent został przyjęty, bo ratowano mu życie.

– Procesujemy się o 869 tys. zł. za 2006 r. Nasi prawnicy przygotowują kolejną sprawę za nadwykonania w 2007 r. – mówi dyrektor szpitala w Międzylesiu Jarosław Rosłon.

Podobną sprawę wygrała już placówka przy ul. Niekłańskiej – dostanie od NFZ 500 tys. zł.

Pod koniec ubiegłego roku o sąd otarła się sprawa szpitala przy ul. Inflanckiej. We wrześniu NFZ nie chciał zapłacić lecznicy prawie 900 tys. zł za porody odebrane ponad kontrakt. Po publikacji Życia Warszawy szpital odzyskał pieniądze.

 

Życie Warszawy 24.03.09

Brak tagów