Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Szpitale liczą na dotacje

Marzena Kasperska/Gazeta Wyborcza Wrocław | 2009-03-23

Zarząd województwa chce przekształcić wszystkie swoje szpitale w spółki prawa handlowego - podaje Gazeta Wyborcza Wrocław.

- W kwietniu będą znane wszystkie szczegóły programu, a ostateczną decyzję podejmiemy w maju - zapowiada wicemarszałek Borys. - Perspektywa pozyskania dotacji - a możemy dostać około 200 mln zł - jest bardzo nęcąca.

Szełemej wylicza korzyści, jakie szpitalom może przynieść program: - Po pierwsze, możliwe byłoby zrzucenie garbu zadłużenia, który choć już mniejszy, ale ciągle uciska część placówek. Po drugie, wiele naszych szpitali jest już zarządzanych tak profesjonalnie, że relatywnie łatwo poradziłyby sobie z wymaganymi przekształceniami. W konsekwencji byłyby w stanie konkurować na medycznym rynku.

Szełemej czeka na szczegóły porozumienia pomiędzy rządem i samorządami. - Nie wiadomo, na jakich dokładnie warunkach rząd pomoże w spłacie długów. Jeśli będzie wymagał od samorządów wkładu równoważnego do pomocy rządowej, to obawiam się, że części powiatów nie będzie na to stać. Kolejna rzecz to podatek VAT, a konkretnie: czy samorząd będzie musiał go zapłacić za operacje związane z przekształceniami. VAT może być wyższy niż pomoc rządowa. I wreszcie, kto poniesie koszty przekształceń, takich jak np. wyceny nieruchomości lub wpisy do ksiąg wieczystych? W skali Dolnego Śląska to mogą być miliony.


Gazeta Wyborcza Wrocław 23.03.09

Brak tagów