Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Rządowy plan przekształceń szpitali może być niekonstytucyjny

Dominika Sikora/Gazeta Prawna | 2009-03-23
Rządowy plan przekształceń szpitali może być niekonstytucyjny

Konstytucjonaliści wskazują, że uchwała rządu ustanawiająca tzw. plan B wpływa na podmioty zewnętrze, a tego robić nie może - informuje Gazeta Prawna.

Cześć konstytucjonalistów neguje możliwość wprowadzanie w życie planu B za pośrednictwem wyłącznie uchwały Rady Ministrów. Ich zdaniem, wymaga to regulacji ustawowych. Wskazują, że może to być niezgodne z konstytucją.

- Uchwała Rady Ministrów będzie mieć wpływ na działalność SP ZOZ zamierzających przekształcać się w spółki w zamian za częściową spłatę długów. Będzie też wprowadzać zmiany w powszechnym systemie ochrony zdrowia. To natomiast narusza art. 93 konstytucji - uważa Marek Chmaj z Kancelarii Chmaj i Wspólnicy.

Takie zarzuty odrzuca jednak rząd.

-Nie jest prawdziwa teza, że jest to projekt uchwały, która dotyczy podmiotów zewnętrznych w tym sensie, że nakłada na kogokolwiek jakieś obowiązki. Uchwała określa sposób postępowania organów administracji rządowej, czyli ministra zdrowia i ministra finansów - mówi minister Maciej Berek, szef Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

 

Gazeta Prawna 23.03.09

Brak tagów