Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Centrum Diagnostyki Obrazowej - już po modernizacji

Marta Jurga/PM | 2009-03-22
Centrum Diagnostyki Obrazowej - już po modernizacji

Zrealizowano kompleksowe remonty oddziałów szpitalnych – mówi dyrektor Paczkowski. - Wybudowano także od podstaw budynek diagnostyczno – zabiegowy - dodaje.

Centrum Diagnostyki Obrazowej - już po modernizacji

Aparat Duo Diagnost jest wyposażony w system radiografii cyfrowej pośredniej. Umożliwia otrzymanie zdjęcia w postaci cyfrowej na płycie obrazowej wielokrotnego użytku.

Szpital Powiatowy w Jarocinie musiał przejść ostatnio bardzo długą drogę. Od groźby zamknięcia szpitala aż po supernowoczesne pracownie, które teraz działają w Jarocinie pełną parą – tak można w wielkim skrócie nazwać to, co zaszło w tym szpitalu w ciągu ostatnich miesięcy. Wśród  podjętych w szpitalu inwestycji, na szczególną uwagę zasługuje Centrum Diagnostyki Obrazowej, jedne z najnowocześniejszych w tym regionie.

Jak podkreśla dyrektor szpitala, Tomasz Paczkowski, jeszcze kilka lat temu pomieszczenia jarocińskiego szpitala w znacznym stopniu nie spełniały wymogów sanitarno – epidemiologicznych wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 21.09.1992 r. Nad szpitalem zebrały się czarne chmury – nie wiadomo było, czy placówka przetrwa.

Trudne początki


- Rozpatrywano nawet możliwość zamknięcia szpitala – opowiada dyrektor Tomasz Paczkowski. Sytuacja była niezwykle poważna, jak najszybciej trzeba więc było podjąć kroki, by uratować szpital. Dlatego wspólnie z organem założycielskim podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu prac remontowych i modernizacyjnych – wyjaśnia dyrektor Paczkowski.


Na samym początku określono zakres, harmonogram realizacji i źródła finansowania tej inwestycji. Dzięki temu szpital uniknął ewentualnych problemów, jakie wiążą się ze źle zaplanowanym remontem.
- Teraz, po latach pracy i zaangażowaniu wielu ludzi nikt już nie mówi  o zamykaniu szpitala – podkreśla z dumą dyrektor placówki.


Co się zmieniło w jarocińskim szpitalu?

 

Zakończono już budowę nowego budynku technicznego. Dzięki tej inwestycji można tam było swobodnie umieścić m.in: laboratorium analityczne, aptekę szpitalną, pomieszczenia administracyjne i urządzenia związane z rezerwowym  zasilaniem w wodę.


To nie koniec zmian w jarocińskim szpitalu. Modernizacji wymagały także oddziały przyjmujące pacjentów.
- Zrealizowano kompleksowe remonty oddziałów szpitalnych – mówi dyrektor Paczkowski. - Wybudowano także od podstaw budynek diagnostyczno – zabiegowy - dodaje.


Ten ostatni to supernowoczesny obiekt dwukondygnacyjny o powierzchni użytkowej 2 431,7m2 połączony ciągiem komunikacyjnym i dźwigami z istniejącym szpitalem. Mieści się w nim Szpitalny Oddział Ratunkowy, Zespół Wejścia Głównego z Izbami Przyjęć, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, pomieszczenia bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni. Ostatnio oddano właśnie do użytku Centrum Diagnostyki Obrazowej.
 
Środki na inwestycję


Szpital świetnie poradził sobie ze zdobyciem środków na tak potężną inwestycję. Dzięki temu modernizacje i remonty nie obciążyły budżetu tej placówki. Wartość części budowlanej  wynosi 12 083 904 zł., z czego 75 proc. wartości finansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pozostałe 25 proc. to środki krajowe Ministerstwa Gospodarki i Pracy oraz budżetu powiatu. Budynek realizowano w czasie 1,5 roku.


- Jeszcze nie wszystkie pomieszczenia udało nam się wyposażyć w sprzęt – zaznacza jednak dyrektor szpitala.


Do dziś wyposażono i przekazano do eksploatacji Zespół Wejścia Głównego z Izbami Przyjęć, Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii i ostatnio Centrum Diagnostyki Obrazowej.


Tej placówce trzeba poświęcić najwięcej uwagi. W skład centrum wchodzą następujące pracownie: pracownia tomografii komputerowej, pracownia RTG oraz pracownia USG. To dobra wiadomość dla pacjentów szpitala, gdyż teraz będą mieli do dyspozycji najbardziej zaawansowane technologie. Wszystkie pracownie zostały bowiem wyposażone w supernowoczesny sprzęt.        


- W Pracowni Tomografii Komputerowej zainstalowany jest wielorzędowy tomograf komputerowy nowej generacji, typu Brillance 6 o wartości 1 337 500 zł.  firmy Philips Medical System – wylicza dyrektor.
Użytkowanie aparatu odbywa się na podstawie umowy leasingowej z firmą EURO MED.

W pracowni można wykonywać badania tomografii komputerowej wszystkich narządów z kontrastem lub bez. Konsola aparatu umożliwia elektroniczne opracowanie uzyskanego obrazu. Wynik badania, czyli inaczej mówiąc zdjęcie, jest dostępne dla zlecającego wraz z opisem za pośrednictwem trzech kanałów. Po pierwsze, istnieje w sieci informatycznej szpitala. Pacjent może też uzyskać wynik na nośniku danych – płyta CD oraz w postaci termo-wydruku na kliszy.


Nowoczesny sprzęt


Przy urządzaniu Centrum wzięto pod uwagę najnowsze wymogi określone w przepisach m.in. Ministra Zdrowia i Sanepidu. W trosce o pacjenta, w urządzeniu zastosowano algorytmy służące optymalizacji dawki promieniowania, pozwalające uzyskać maksymalną jakość obrazu przy możliwie małej dawce promieniowania. Istotne znaczenie ma skrócenie czasu badania i szersze możliwości diagnostyczne. Pracownia RTG wyposażona jest w uniwersalny zestaw RTG do prześwietleń i zdjęć  Duo Diagnost.-   producent  Philips Medical System,  oraz w aparat stomatologiczny Prodental PRO 70.

Aparat Duo Diagnost  jest wyposażony w system radiografii cyfrowej pośredniej.  Umożliwia otrzymanie zdjęcia w postaci cyfrowej na płycie obrazowej wielokrotnego użytku. Warto podkreślić, że szpital zainwestował właśnie w ten sprzęt, bo wykonywanie zdjęć RTG w postaci cyfrowej ma kilka czynników korzystniejszych w stosunku do metod tradycyjnych. Przy zastosowaniu  jednej ekspozycji  w wyniku  „obróbki cyfrowej” można uzyskać więcej informacji. Jak podkreślają technicy - w pewnym zakresie można korygować jakość zdjęcia bez powtórnego naświetlania. W zakresie ochrony środowiska – wyeliminowano stosowanie odczynników chemicznych.

Szpital za zestaw RTG z systemem radiografii musiał zapłacić 1,5 mln zł.  Tak samo, jak w przypadku tomografii komputerowej wynik badania jest dostępny dla zlecającego w sieci informatycznej szpitala, na nośniku danych – czyli po prostu na płycie CD lub w postaci termo-wydruku na kliszy.

Z kolei pracownia USG wyposażona jest w aparat ogólnodiagnostyczny  En Vizor firmy Philips wyposażony w głowice do badań narządów jamy brzusznej, małych narządów, serca, naczyń krwionośnych z możliwością badania przepływów krwi Doppler u dorosłych i u dzieci.

- Na podkreślenie zasługuje fakt, że wszystkie prace wykonano w nieprzerwanie funkcjonującym szpitalu – tłumaczy dyrektor Paczkowski. - Duża w tym zasługa projektantów, wykonawcy prac budowlanych, dostawców wyposażenia, oraz olbrzymiego zaangażowania personelu naszego zakładu - podkreśla.

Gruntowana przebudowa całego szpitala nie zdominowała wysiłków dyrekcji.  Placówka cały czas stara się podnosić jakość swoich usług.


- Pochłonięci sprawami modernizacji szpitala, nie zapomnieliśmy o pacjentach i stałym podnoszeniu jakości udzielanych świadczeń medycznych –
zapewnia dyrektor szpitala. - W roku 2006 uzyskaliśmy certyfikat systemy zarządzania jakością ISO 9001:2001.

Brak tagów