Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Skandal w urzędzie od leków

Piotr Nisztor, Rzeczpospolita | 2009-03-16

Dwa lata temu eksperci Samoobrony wraz z przedstawicielem firmy Servier spotkali się z byłym już prezesem urzędu rejestracji leków, wcześniej doradcą partii - informuje Rzeczpospolita.

Z funkcji prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL) odwołano kilka dni temu Leszka Borkowskiego. W piątek wiceminister zdrowia Marek Twardowski na konferencji prasowej poinformował, że dymisja ta ma związek ze śledztwem prowadzonym przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w związku z podejrzeniem korupcji w urzędzie.

Piątkowy „Dziennik” sugerował, że dymisja ma związek z tym, że urząd Borkowskiego nie chciał zarejestrować leku Detralex francuskiej firmy Servier. Interweniować w tej sprawie miało Ministerstwo Gospodarki kierowane przez Waldemara Pawlaka z PSL, a przedstawiciel Serviera miał powiedzieć Borkowskiemu, że koncern finansuje ludowców.

To jednak nie koniec kontrowersji wokół Borkowskiego. Z ustaleń „Rz” wynika, że 26 kwietnia 2007 r. jako prezes urzędu spotkał się z Robertem Pachockim, dyrektorem medycznym francuskiego koncernu, oraz m.in. dwoma wpływowymi ekspertami partii Andrzeja Leppera – Anną Milewską, byłą wiceprezes Telewizji Polskiej, i Kazimierzem Zdunowskim, szefem zespołu doradców Samoobrony. Na spotkaniu rozmawiano m.in. o lekach, które na polskim rynku zarejestrowano z naruszeniem prawa jako rzekomo odpowiedniki leków Serviera.

 

Rzeczpospolita 16.03.09

Brak tagów