Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Śląskie: Powołano sztab kryzysowy

Rzeczpospolita | 2009-03-12

W związku z zapowiadanym na przyszłą środę strajkiem pielęgniarek w szpitalach w Czeladzi i Będzinie (Śląskie) starosta będziński Adam Lazar powołał sztab kryzysowy - donosi Rzeczpospolita.

"Sztab kryzysowy stale analizuje sytuację w obu placówkach. W przypadku podjęcia akcji strajkowej zostaną wdrożone procedury w celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa pacjentów" - poinformował naczelnik Wydziału Informacji w starostwie Piotr Dudała.

Do zadań sztabu należy monitorowanie sytuacji w obu szpitalach, ocena stanu bezpieczeństwa pacjentów, reagowanie w przypadku zagrożenia życia i zdrowia.

Do bezterminowego strajku pielęgniarek i położnych ze szpitali w Będzinie i Czeladzi ma dojść 18 marca. Siostry, które domagają się kilkusetzłotowych podwyżek, mają wtedy odejść od łóżek pacjentów.

Dyrekcja Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie (PZZOZ), któremu podlegają obie placówki, nie zgadza się na wzrost wynagrodzeń, tłumacząc to brakiem środków.

W poniedziałek w obu szpitalach doszło do strajku ostrzegawczego. Ok. 200 pielęgniarek na dwie godziny odeszło od łóżek pacjentów.

Siostry uważają, że środki przeznaczone na podwyżki w ubiegłym roku zostały podzielone nieproporcjonalnie pomiędzy poszczególne grupy zawodowe.

Według dyrekcji pielęgniarki dostały w ub. roku o 300 zł więcej, a lekarze o 500 zł, zaś mówiąc o dysproporcjach, protestujące wrzucają do jednego "worka" pieniądze za dyżury.

Dyrektor zaznaczył, że choć możliwe jest spełnienie kilku innych zgłaszanych przez pielęgniarki postulatów, w tym roku personel nie może liczyć na żadne podwyżki.

Poza wzrostem płacy zasadniczej pielęgniarki domagają się m.in. uregulowania wzrostu podwyżek, wprowadzenia 10-procentowego dodatku dla pielęgniarek jednozmianowych oraz zwiększenia dodatku za pracę w oddziałach ciężkich oraz zaopatrzenia tych oddziałów w podnośniki dla chorych leżących. Dotychczas spełnione zostały tylko dwa ostatnie z nich - mówią pielęgniarki.

Będziński PZZOZ zatrudnia 840 osób. Wśród nich około 350 pielęgniarek i ponad 100 lekarzy.

 

Rzeczpospolita, 12.03.2009

Brak tagów