Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Szpitale będą mogły się ubiegać o obniżenie opłat komorniczych

Dominika Sikora/Gazeta Prawna | 2009-03-11

Placówki ochrony zdrowia będą mogły występować do sądu, aby koszty obsługi zajęcia komorniczego zależały od nakładów faktycznie ponoszonych przez komornika - podaje Gazeta Prawna.

Rząd chce chronić zadłużone placówki medyczne przed skutkami zajęć komorniczych. Mają w tym pomóc przygotowywane zmiany do dwóch ustaw i kodeksu postępowania cywilnego. Wczoraj Rada Ministrów przyjęła jedną z nich, tj. projekt nowelizacji ustawy o egzekucjach komorniczych i sądowych. Zakłada on m.in., że sąd będzie mógł obniżyć opłatę egzekucyjną, jeżeli nakład pracy komornika okaże się niewielki i nie ponosi on wysokich kosztów związanych z egzekucją.

Samorząd lekarski od dłuższego czasu zabiegał o zmianę przepisów określających wysokość komorniczych prowizji. Obecnie wynoszą 15 proc. wartości egzekwowanego roszczenia. Tylko w przypadku egzekucji z rachunku bankowego jest to 8 proc. Ochronie podlegają jedynie środki na wynagrodzenie pracowników, jeżeli egzekucja dotyczy zajęcia z rachunku bankowego. Aby tak się stało, dłużnik (szpital) musi złożyć do komornika wniosek w tej sprawie wraz z aktualną listą płac.

Rząd planuje także wprowadzenie zmiany w kodeksie postępowania cywilnego. Komornik będzie mógł zablokować wyłącznie 25 proc. pieniędzy z kontraktu szpitala z NFZ. Natomiast projekt nowelizacji ustawy o ZOZ (przesłany już do konsultacji) wyklucza możliwość handlu wierzytelnościami szpitali, jeżeli nie wyrazi na to zgody jego organ założycielski, najczęściej samorząd. Te rozwiązania, zdaniem resortu zdrowia, mają pomóc głównie tym szpitalom, które mają długi, a zamierzają przekształcać się w spółki prawa handlowego.

 

Gazeta Prawna 11.03.09

Brak tagów