Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

MZ chce, by ratownicy mogli stosować przymus wobec chorych psychicznie

Gazeta Prawna | 2009-03-10

Ratownicy medyczni w przypadku braku lekarza będą mogli stosować środki przymusu bezpośredniego wobec osób z zaburzeniami psychicznymi - zakłada projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia - podaje Gazeta Prawna.

Nowela została przekazana do konsultacji społecznych.

Obecnie do stosowania przymusu bezpośredniego uprawniony jest lekarz, a w szczególnych przypadkach również pielęgniarka zatrudniona w szpitalu psychiatrycznym lub domu pomocy społecznej.

Jak podkreśla resort zdrowia, w sytuacji, w której do osób przejawiających zachowania uzasadniające zastosowanie wobec nich przymusu bezpośredniego, wzywany jest zespół ratownictwa medycznego, w skład którego nie wchodzi lekarz, przybyli na miejsce ratownicy nie mogą udzielić takiej osobie żadnej pomocy, ani przewieźć jej do szpitala.

W konsekwencji interwencje podejmują często policjanci, którzy nie są przeszkoleni jak postępować z osobami chorymi psychicznie. Stosowane przez nich środki przymusu bezpośredniego mogą być nieskuteczne lub wręcz niebezpieczne dla osoby chorej psychicznie.

Według nowych przepisów dopuszczalne byłoby wydłużenie ważności skierowania do szpitala psychiatrycznego o okres oczekiwania na miejsce w lecznicy.
 

Gazeta Prawna 10.03.09

Brak tagów