Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Szpitale warszawskie połączone

Anita Karwowska/Dziennik Metro | 2009-03-09
Szpitale warszawskie połączone

Stołeczny ratusz realizuje plan B Ewy Kopacz i chce, by miejskimi szpitalami zarządzały spółki  - podaje Dziennik Metro.

Ratusz chce stworzyć siedem spółek, które będą zarządzać dziesięcioma szpitalami przekształconymi w niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Szpitale będą wchodzić do spółek parami (Wolski z Bielańskim, Solec z Praskim, Czerniakowski z Grochowskim) albo czwórkami (Inflancka, św. Rodziny, św. Zofii oraz Warszawski Szpital dla Dzieci).

Wtedy miasto mogłoby przejąć długi warszawskich szpitali, dziś sięgające 245 mln zł. Na spłatę części z nich miasto dostałoby pieniądze z budżetu państwa. Resort zdrowia obiecał pomoc w oddłużeniu tym samorządom, które będą swoje szpitale przekształcać. Warszawa mogłaby liczyć na blisko 47 mln zł.

- Uwolnione od długów szpitale łatwiej będą zdobywać środki na inwestycje, a dzięki temu zdążą się przystosować do unijnych wymogów, na co mają już tylko trzy lata. Połączone szpitale mogłyby negocjować lepsze kontakty z NFZ, bo nie rywalizowałyby w ramach jednego świadczenia, ale wykonywały je wspólnie - ocenia pomysł Marcin Hoffman, radny PO, zasiadający w komisji zdrowia.

Miasto powoła spółki prawa handlowego, które będą zarządzać szpitalami i lecznicami przekształconymi w niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej.

100 proc. udziałów w spółce ma pozostać w rękach publicznych, czyli będzie należeć do miasta.

Po przekształceniu wszyscy dotychczasowi pracownicy zostaną zatrudnieni na tych samych zasadach.

Przez pierwsze lata działalności spółki cały zysk ma zostać przeznaczony na inwestycje.

 

Dziennik Metro 09.03.09

Brak tagów