Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

W szpitalach brakuje lekarzy

Dominika Sikora/Gazeta Prawna | 2009-03-09

Samorząd lekarski nie zgadza się z resortem zdrowia, który uważa, że coraz więcej lekarzy decyduje się na powrót do kraju z emigracji. Nie potwierdza też tego sytuacja w placówkach zdrowia - podaje Gazeta Prawna.

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że coraz więcej lekarzy decyduje się na powrót do kraju z emigracji zarobkowej, bo mają szanse na dobre zarobki w kraju.Jednak na potwierdzenie swoich informacji resort zdrowia nie przedstawia żadnych konkretnych danych. To stwierdzenie wywołało też zdumienie wśród lekarzy.

Samorząd lekarski dysponuje jedynie informacją o tym, ilu lekarzy pobrało specjalne zaświadczenie, które potwierdza, że ich kwalifikacje zawodowe są zgodne z wymogami unijnymi. Między innymi taki dokument jest wymagany przy podejmowaniu pracy przez specjalistę w innym państwie UE.

- Od momentu przystąpienia Polski do UE takich zaświadczeń zostało wydanych około 7 tysięcy - dodaje Konstanty Radziwiłł.

Danych o powrotach lekarzy z zagranicy nie potwierdzają też dyrektorzy placówek ochrony zdrowia, gdzie brak lekarzy jest czasem powodem wstrzymywania zabiegów planowych czy wręcz ograniczania możliwości zapisania się w kolejkę do specjalistów.

Resort zdrowia liczy na to, że zróżnicowanie wynagrodzenia lekarzy rezydentów, czyli takich, którzy w ramach etatów finansowanych z budżetu uczą się konkretnej specjalizacji, zwiększy ich liczbę w przyszłości. W uchwalonej już przez Sejm nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty rząd zaproponował, aby rezydenci zarabiali w zależności od roku specjalizacji i wybranej dziedziny.


Gazeta Prawna 09.03.09

Brak tagów