Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Życie pacjentów zależne od komputera?

Judyta Watoła/Gazeta Wyborcza Katowice | 2009-03-09

Dziesiątki pacjentów, którzy zdecydowali się na tomografię komputerową w Szpitalu im. Leszczyńskiego w Katowicach, czekają na wyniki badań po sześć tygodni, a nawet dłużej - informuje Gazeta Wyborcza Katowice. - To straszne, bo przecież większość z nas ma raka - skarżą się chorzy.

- Bardzo przepraszamy pacjentów, ale ta sytuacja to nie nasza wina. Co chwilę psuje się system komputerowy obsługujący tomograf - wyjaśnia Włodzimierz Migacz, dyrektor szpitala.

Do pierwszej awarii doszło w grudniu. Potem była naprawa i znów awaria, i tak w kółko jeszcze dziewięciokrotnie. Za każdym razem część badań nie spływała automatycznie do komputerów obsługiwanych przez lekarzy i ci nie mogli ich opisać. - Wtedy potrzebna jest pomoc informatyka, który szuka w systemie zaginionych wyników i ściąga je na swój komputer. Cała operacja trwa jednak kilkadziesiąt minut - mówi dr Jędrzej Głosek, szef pracowni tomograficznej w katowickim szpitalu.

Według dyrektora Migacza, w tej chwili na swoje wyniki czeka około 90 pacjentów. Niewielu, biorąc pod uwagę, że w tym szpitalu robi się kilka tysięcy badań rocznie. Ale chodzi o chorych, dla których czas szczególnie się liczy. - Zdajemy sobie z tego sprawę. Jeśli kolejna naprawa nie przyniesie skutku, będziemy się domagać wymiany systemu - mówi Migacz.

Dyrektor spotkał się wczoraj z przedstawicielami Siemensa, producenta tomografu. Zdecydowano o całkowitym wyłączeniu aparatu, na razie na tydzień. W ciągu tygodnia system komputerowy ma zostać częściowo wymieniony. Wyniki badań, do których nie stracono dostępu, zostaną zarchiwizowane, by odciążyć system. Prawdopodobnie jego przeciążenie było przyczyną powtarzających się awarii.


Gazeta Wyborcza Katowice 09.03.09

Brak tagów