Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Lek na raka podadzą wprost do oka

Agnieszka Pochrzęst, Gazeta Wyborcza | 2009-03-04

Zamiast drogiego leku okulistycznego dużo tańszy lek na raka odbytnicy. Za takie leczenie chce płacić NFZ - informuje Gazeta Wyborcza.

Chodzi o pacjentów z wysiękową postacią zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Chorobę powoduje nieprawidłowy rozrost naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Prowadzi do utraty wzroku.

Do tej pory szpitale w przypadku każdego pacjenta występowały do NFZ o zgodę na kosztowną terapię. Na odpowiedź musiały czekać, dlatego pacjenci nierzadko płacili kilka tysięcy za lek w prywatnych klinikach. Fundusz chce zmienić zasady finansowania leku - szpital będzie mógł podać lek i rozliczyć to jak inne procedury medyczne, bez dodatkowych zgód.

W czym problem? Na listę zatwierdzonych procedur medycznych Fundusz wpisał skład chemiczny leku, a nie nazwy preparatów - macugenu i lucentisu.

Podanie pierwszego leku w prywatnych ośrodkach kosztuje ok. 3 tys. zł, drugiego - 3,5 tys. zł. NFZ wycenił podanie dawki leku na 1250 zł.

Według lekarzy tym samym rekomenduje używanie avastinu, leku zarejestrowanego do leczenia raka okrężnicy i odbytnicy. Okulistom znanego jako tańszy odpowiednik drogich leków na AMD. W prywatnej klinice jego wstrzyknięcie do oka kosztuje 950 zł. Właściwe leki na AMD zamknięte są w jednorazowych fiolkach. Avastin za 1800 zł lekarze dzielą na 10 porcji.

Prof. Szaflik przyznaje, że w ramach badań naukowych podawał avastin 200 pacjentom i nie mieli niepożądanych objawów. Dodaje, że ten lek onkologiczny podaje się też chorym na AMD w Niemczech, we Włoszech, w Austrii, Czechach oraz USA.

 

Gazeta Wyborcza 04.03.09

Brak tagów