Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

W szpitalach zarobki są znacznie niższe, niż twierdzi prezes NFZ

Ryszard Kijak, Gazeta Prawna | 2009-03-03

NFZ nie kreuje polityki zdrowotnej, nie może ingerować w strukturę finansową i płacową SP ZOZ, bo nie jest to jego zadanie. Kontraktuje świadczenia, płaci za nie, ale nawet z tego się nie wywiązuje- podaje Gazeta Prawna.

Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz napisał (GP 5/2009), że w szpitalach nigdy nie było więcej pieniędzy niż obecnie.

- W minionym roku NFZ wydał na świadczenia medyczne rekordowo wysoką sumę ponad 54 mld zł. To dwa razy więcej niż w 1999 roku - dodaje. Zadaje też pytanie: Na co wydano te gigantyczne pieniądze, skoro leczenie pacjentów w polskich szpitalach nadal pozostawia wiele do życzenia? I od razu odpowiada, że wszystko pochłonęły... wynagrodzenia lekarskie!

Chciałbym zwrócić uwagę, że szybciej od wzrostu nakładów, w stopniu przekraczającym wskaźnik inflacji, idą ciągle w górę ceny wyżywienia, leków, artykułów medycznych, aparatury oraz wprowadzanych nowych technologii medycznych. Rozwija się naturalny proces zwiększania zapotrzebowania pacjentów na świadczenia medyczne w związku ze wzrostem ich świadomości zdrowotnej. Rosną też koszty mediów - energii elektrycznej, wody użytkowej i grzewczej, ścieków, spalania śmieci, transportu. Epatowanie więc kwotami bezwzględnymi, w oderwaniu od rzeczywistości, jest po prostu nie fair.

A wynagrodzenia podwyższono całemu personelowi, nie tylko lekarzom. Co do tych ostatnich, to może i gdzieś w Warszawie rzeczywiście godzina dyżuru anestezjologa kosztuje minimum 120 zł. Ale Warszawa to nie cała Polska. W dużym białostockim szpitalu (uniwersyteckim) moja godzina dyżuru etatowego (anestezjologa z prawie 30-letnim stażem) kosztuje pracodawcę 38 zł brutto, a godzina pracy w czasie dnia - niecałe 30 zł. Netto mam z tego 6,1 tys. zł za 260 godzin pracy w miesiącu. Z tzw. twardych danych Ministerstwa Zdrowia (z 20 listopada 2008 r.) wynika, że średnia wysokość łącznych zarobków lekarzy-specjalistów etatowych (wynagrodzenie zasadnicze z dodatkami i z dyżurami) wynosi 7.211 zł brutto.


Gazeta Prawna 03.03.09

Brak tagów