Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Najlepsze szpitale bez pomocy

Józef Matusz , Mariusz Goss , Sylwia Szparkowska, Rzeczpospolita | 2009-03-03
Najlepsze szpitale bez pomocy

Rząd ma ponad miliard złotych dla placówek przekształcających się w spółki. Ale pieniądze dostaną wyłącznie te, które mają długi. Ci, którzy dobrze dbali o finanse, zostaną z niczym- informuje Rzeczpospolita.

"Rz" sprawdziła, jakie placówki mają szansę na pomoc. Szpital w Łańcucie. Jako pierwszy na Podkarpaciu właśnie przekształcił się w spółkę. – Nie liczę na pomoc rządu. Od ośmiu lat moja placówka jest na plusie. A pomoc dostaną tylko szpitale zadłużone. Jak zwykle – żałuje Krzysztof Przyśliwski, dyrektor placówki.

Cieszą się za to samorządowcy na Dolnym Śląsku, gdzie jest najwięcej zadłużonych szpitali. – Szacujemy, że możemy liczyć na 220 mln zł rządowej pomocy. Nasze szpitale są zadłużone na blisko 400 mln – mówi Roman Szełemej, doradca zarządu województwa. – Przekształcenie daje gwarancję, że szpital będzie dobrze zarządzany. Przecież prezes odpowiada za wynik spółki.

Po co szpitale chcą się przekształcać? – By się rozwijać. Modernizować oddziały, budować nowe pawilony i leczyć pacjentów nowocześniejszym sprzętem – wymienia dyrektor Przyśliwski z Łańcuta. Szpital, choć niewielki, wymaga pilnych inwestycji.

Szpitale często nie mogą liczyć na pomoc starostwa. Samorządy korzystają z unijnych pieniędzy i muszą mieć środki na wkład własny. Dzięki przekształceniu spółka będzie mogła sama zaciągać kredyty. – Banki niechętnie pożyczają pieniądze placówkom publicznym – mówi Przyśliwski.

 

Rzeczpospolita 03.03.09

Brak tagów