Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

200 mln zł trafi wyłącznie do klinik i instytutów

Gazeta Prawna | 2009-03-02
200 mln zł trafi wyłącznie do klinik i instytutów

Ze względu na oszczędności budżetowe w tym roku z pomocy rządowej w spłacie długów nie skorzysta 370 szpitali powiatowych i wojewódzkich, które wcześniej zostały do niej wytypowane. Mogą na to liczyć dopiero w 2010 roku - podaje Gazeta Prawna.

Samorządowcy nie kryją rozczarowania, że również w tym roku szpitale powiatowe nie skorzystają z pieniędzy, jakie są zarezerwowane na pomoc dla placówek ochrony zdrowia w ramach rządowego programu Wzmocnienia Bezpieczeństwa Zdrowotnego Obywateli, który jest realizowany od 2007 roku Na ostatnim posiedzeniu rząd zaakceptował skróconą listę placówek, które w tym roku otrzymają pieniądze przewidziane na jego realizację. budżetowych. Na program zostanie przeznaczonych o 100 mln zł mniej, niż pierwotnie zakładano.
W związku z tym, że budżet przeznaczy na program 200 mln zł (a nie 300 mln zł, jak pierwotnie zakładano), pieniądze trafią wyłącznie do 14 szpitali klinicznych i pięciu instytutów badawczych. Chodzi o placówki, które pełnią kluczową rolę w zabezpieczaniu potrzeb zdrowotnych obywateli, a jednocześnie miały zobowiązania wymagalne na koniec III kwartału 2008 r. w wysokości minimum 10 proc. wartości ich kontraktów z Narodowym Funduszem
Zdaniem Związku Powiatów Polskich, resort zdrowia nie dostrzega, że to szpitale powiatowe są pierwszym i podstawowym miejscem pomocy realizującym zadania związane np. z ratownictwem medycznym.
- Dlatego wprowadzając program oszczędnościowy, należało utrzymać zaproponowaną wcześniej pomoc w wysokości 100 mln zł dla 370 szpitali powiatowych i wojewódzkich oraz 100 mln zł dla szpitali klinicznych i instytutów - uważa Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.

 

Gazeta Prawna, 02.03.09

Brak tagów