Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"Bogaci dostają więcej, a biedni mniej"

Gazeta Wyborcza | 2009-02-27
"Bogaci dostają więcej, a biedni mniej"

Jak informuje Gazeta Wyborcza, samorządowcy i dyrektorzy szpitali z Warmii i Mazur zaapelowali w czwartek do Ministerstwa Zdrowia o zmiany systemowe.

Dyrektorzy szpitali i samorządowcy z regionu podczas konferencji poświęconej ochronie służby zdrowia ocenili, że Warmińsko- mazurskie jest dyskryminowane przez sposób, w jaki pomiędzy oddziały NFZ dzielone są środki na leczenie pacjentów. Teraz kwota otrzymywana przez regionalny NFZ uzależniona jest od tzw. algorytmu, który zależy m.in. od wysokości dochodu na jednego mieszkańca w gospodarstwie domowym.

"Dochód ten w naszym województwie jest najniższy w kraju i w związku z tym dostajemy na jednego pacjenta najmniej w kraju. Taki system finansowania jest głęboko niesprawiedliwy społecznie, bo bogaci dostają więcej, a biedni mniej" - w imieniu starostów z Warmii i Mazur mówił Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.

Obecny na spotkaniu wiceminister zdrowia Marek Haber powiedział, że zmiana tego algorytmu jest możliwa i że pracuje nad nią powołany w resorcie zespół. Haber przyznał, że nie wiadomo kiedy eksperci zakończą pracę i zaznaczył, że ewentualne zmiany w finansowaniu lecznictwa będą musiały zostać poddane konsultacjom społecznym.


Gazeta Wyborcza 27.02.09

Brak tagów