Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Rehabilitacja aż za dobra

Joanna Klimowicz, Gazeta Wyborcza Białystok | 2009-02-27

Nowoczesna klinika rehabilitacji w uniwersyteckim szpitalu wkrótce przestanie przyjmować nowych pacjentów, przynajmniej bezpłatnie. Powodem jest marny kontrakt. NFZ stawia na gorzej wyposażone ośrodki, ale za to tańsze- informuje Gazeta Wyborcza.

System kontraktowania w tej branży usług medycznych obejmuje trzy elementy: fizykoterapię, czyli zabiegi rehabilitacyjne, porady lekarskie oraz tzw. ośrodek dzienny. Kolejek do szpitalnej poradni nie ma, bo dostała mniej więcej taki sam kontrakt na usługi, jak inni świadczeniodawcy. O kontrakt na fizykoterapię szpital się nie starał. Za to z dostaniem się na oddział dzienny jest duży problem. Opieka odbywa się na nim w cyklach dziennego pobytu, trwających średnio trzy tygodnie (pięć dni ćwiczeń i wolny weekend).

- Już w 90 proc. zrealizowaliśmy kontrakt na ten rok - mówi prof. Anna Kuryliszyn-Moskal, kierownik kliniki rehabilitacji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Dyrektorowi szpitala przekazała prośbę o zwiększenie zakontraktowanych świadczeń i opisała możliwości kliniki - niewykorzystywane nawet w połowie.

- Nic się nie da zrobić - opowiada dyrektor Poniatowski. - Za półtora miesiąca limit roczny zostanie przez nas wykorzystany. Pozostaniemy otwarci, ale nowi pacjenci będą musieli płacić za usługi z własnej kieszeni. Szkoda, bo warsztat jest dobry i kadra wysoko kwalifikowana. Rozumiem, że fundusz ma ograniczone możliwości finansowania, ale w systemie rehabilitacji na pewno jest interes społeczny, dlatego na całym świecie się ten system rozwija.
 

Gazeta Wyborcza Białystok 27.02.09

Brak tagów