Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Brakuje miejsca w szpitalach dla dzieci

Gazeta Wyborcza | 2009-02-26

Sytuacja polskich szpitali przedstawia się bardzo źle - brakuje sprzętu i leków ratujących życie, brak  miejsc dla pacjentów, zwłaszcza w szpitalach pediatrycznych - podaje Gazeta Wyborcza.

W Warszawie nie powstanie nowy szpital pediatryczny. Ministerstwo w ramach cięć zabrało 6 mln zł, które na tę inwestycję zaplanowano na ten rok.  Szpital miał powstać do 2012 roku i mieć 500 łóżek. W tej chwili w stolicy brakuje już ok. 100 miejsc na pediatrii, a będzie ich jeszcze mniej. By sprostać unijnym wymogom, szpitale muszą mieć pokoje z łazienkami, a do łóżka musi być dostęp z trzech stron. To dlatego tylko w szpitalu przy Litewskiej do 2012 r. trzeba zlikwidować połowę miejsc. - Sytuacja jest dramatyczna. Z powodu braku miejsc dzieci już leżą na dostawkach.
Największy problem jest z miejscami dla dzieci z zapaleniem płuc i oskrzeli oraz biegunkami. W sobotę w Warszawie spotykają się lekarze z Towarzystwa Pediatrycznego i będą apelować do ministerstwa o pieniądze na szpital, a do władz miasta o pilne zwiększenie liczby łóżek.
W ramach cięć resort ograniczył także o 100 mln zł pomoc dla najbardziej zadłużonych szpitali klinicznych i instytutów. Na pieniądze czekają największe szpitale kliniczne i instytuty w Warszawie: szpital przy Banacha,przy Lindleya, przy Litewskiej, przy Czerniakowskiej, Centrum Onkologii, Instytut Matki i Dziecka, Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Reumatologii. Wszystkie są zadłużone średnio na kilkadziesiąt milionów złotych. O ile mniej pieniędzy dostaną, dowiemy się, gdy projekt zmian w finansowaniu zatwierdzi Rada Ministrów.

 

Gazeta Wyborcza, 26.02.09

Brak tagów