Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Euro(pejskie) problemy szpitali

Judyta Watoła, Gazeta Wyborcza Katowice | 2009-02-25

Niepewny kurs złotówki sprawia, że coraz więcej szpitali ma kłopoty z zaopatrzeniem w leki i jednorazowy sprzęt medyczny- podaje Gazeta Wyborcza Katowice.

Relacje między szpitalami i hurtowniami farmaceutycznymi nigdy nie były sielankowe. Powód: bardzo wiele szpitali ma długi, więc za leki i sprzęt nie płaci na czas, a czasem wcale. A jak szpital nie zapłaci hurtowni, ta nie ma z czego zapłacić firmie produkującej lek. Stąd część hurtowni przestała w ogóle startować w przetargach na dostawy dla szpitali. Sprzedają im leki, ale tylko wtedy gdy szpital gotów jest je kupić z wolnej ręki i zapłacić za nie od razu. Cena jest wtedy wyższa niż przy zakupie hurtowym, ale szpitale często nie mają wyjścia.

Teraz doszedł jeszcze kłopot z drogim euro. Skutek: pozostałe hurtownie też nie chcą się zgłaszać do przetargów.

Dlaczego kurs euro ma tak duży wpływ na sytuację w szpitalach? Ponieważ większość jednorazowego sprzętu, a także nowoczesnych leków produkowana jest za granicą. Jeśli jedno opakowanie nowoczesnego chemioterapeutyku kosztuje 5 tys. euro, to latem niejedna hurtownia była gotowa dostarczać go szpitalowi za 15-16 tys. zł. Umowę podpisała na cały rok. A dziś dopłaca do każdego opakowania po kilka tysięcy złotych.

 

Gazeta Wyborcza Katowice 25.02.09

Brak tagów