Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Stacje ratunkowe dostaną więcej pieniędzy z NFZ

Dominika Sikora, Gazeta Prawna | 2009-02-24

Stacje pogotowia ratunkowego, którym lekarze rodzinni najczęściej zlecają udzielanie świadczeń zdrowotnych w nocy i święta, będą mogły bezpośrednio podpisywać kontrakty z NFZ - podaje Gazeta Prawna.

Świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej pomocy medycznej będą odrębnie kontraktowane przez Narodowy Fundusz. Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji tzw. ustawy zdrowotnej przygotowanej przez resort zdrowia. Projekt został przesłany do konsultacji zewnętrznych Zaproponowane tam zmiany mogą zacząć obowiązywać od połowy tego roku lub od 2010 r.
Obecnie za zapewnienie dostępu do świadczeń zdrowotnych w godzinach nocnych, w święta czy po godzinie 18.00 odpowiadają lekarze rodzinni. To oni podpisują umowy z NFZ.
W praktyce jednak bardzo rzadko są bezpośrednimi wykonawcami tych świadczeń. Najczęściej zlecają ich udzielanie stacjom pogotowia ratunkowego.
To natomiast powoduje, że stacje pogotowia są jedynie podwykonawcami świadczeń z zakresu wyjazdowej pomocy medycznej, a tym samym stawki, jakie są im płacone przez świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), są niższe.
- Ponieważ to i tak pogotowie najczęściej świadczy te usługi, chcemy mieć możliwość bezpośredniego podpisywania kontraktów z Funduszem. - uważa Jacek Szarek, przewodniczący Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ Solidarność.
Na bezpośrednim podpisywaniu umów na świadczenie nocnej i świątecznej pomocy medycznej pogotowia ratunkowe mogłyby zarobić nawet 150 mln zł rocznie.

 

Gazeta Prawna 24.02.2009

Brak tagów