Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Szpital w Łańcucie będzie spółką

Anna Gorczyca, Gazeta Wyborcza Rzeszów | 2009-02-19

Samodzielny Publiczny Szpital w Łańcucie jest pierwszym na Podkarpaciu, który przekształci się w spółkę prawa handlowego. Radni powiatu łańcuckiego przegłosowali uchwałę w tej sprawie- informuje Gazeta Wyborcza Rzeszów.

Wcześniej na przekształcenie zgodziły się samorządy z terenu powiatu, pozytywną opinię wydał sejmik samorządowy, wojewoda, rada społeczna szpitala, związki zawodowe i samorządy zawodowe - informuje "Gazeta".

Wydawało się, że głosowanie na sesji powiatu będzie tylko przyklepaniem tego, co już jest pewne. Okazało się jednak, że radni i uczestniczący w sesji mieszkańcy Łańcuta ciągle mają wątpliwości. - Przed nami bardzo ważna decyzja. Nie chciałbym, żeby mieszkańcy Łańcuta pluli na mój grób, jeśli okaże się, że źle zdecydowaliśmy - mówił radny Wincenty Morycz. Starosta Adam Krzysztoń uspokajał: - Przekształcamy szpital w spółkę, ale samorząd będzie głównym udziałowcem i głównym celem tej spółki będzie świadczenie usług medycznych.

Uczestniczący w sesji wicemarszałek Kazimierz Ziobro przestrzegał przed zagrożeniami, jakie może nieść przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego. Ale nie przekonał radnych.

Szpital w Łańcucie zdecydował się na przekształcenie w spółkę prawa handlowego, bo tylko jako spółka może ubiegać się o kredyt, środki unijne, może szukać inwestora. Musi wybudować nowy budynek, do którego trzeba będzie przenieść część oddziałów. Łańcucki szpital mieści się w kilku pawilonach z początku XX w., w których zrealizowanie wymogów Ministerstwa Zdrowia dotyczących rozwiązań architektonicznych (szerokość drzwi, korytarzy, wielkość sal) jest niemożliwe. Na budowę nowego pawilonu potrzeba około 50 mln zł. W Polsce jest już 71 samorządowych niepublicznych szpitali. Do tej pory na przekształcenie w spółki prawa handlowego decydowały się zadłużone szpitale. Placówka w Łańcucie jest w dobrej kondycji, przeszła pomyślnie restrukturyzację, wypracowuje zyski.

 

Gazeta Wyborcza Rzeszów 19.02.09

Brak tagów