Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

-Nie zabraknie pieniędzy dla żadnego szpitala- zapewnia minister zdrowia

TVN24 | 2009-02-18

- Dla żadnego szpitala, który przystąpi do programu, pieniędzy nie zabraknie - zapewniła minister zdrowia Ewa Kopacz. - Ten projekt ma zapobiec dzikiej prywatyzacji - wtórował premier Donald Tusk. Rząd przyjął program, który pozwoli przekształcić szpitale w spółki prawa handlowego- podaje TVN24.

Zaplanowane na ten cel 2,7 mld zł miały być przeznaczone dla wszystkich szpitali, ale po prezydenckim wecie do ustawy zdrowotnej będą one podzielone między te placówki, które dobrowolnie przystąpią do programu. Pomoc nie jest adresowana bezpośrednio do szpitali, ale do samorządów. Kopacz poinformowała, że obecnie chęć przystąpienia do programu zgłosiło 57 placówek.


Co przewiduje program rządu? Szpitale, które zdecydują się na to, by przekształcić się w spółkę prawa handlowego dostaną dotacje z budżetu państwa na spłatę swojego zadłużenia.

Zanim jednak dostaną środki, będą musiały spełnić kilka warunków: przeprowadzić likwidację szpitala i w jego miejsce powołać spółkę prawa handlowego. A także przedstawić pięcioletni biznesplan.

Resort szacuje, że procedura potrwa ok. trzech miesięcy od daty złożenia wniosku. W sumie w ciągu dwóch lat pójdzie na to z budżetu 2,7 mld zł, mimo że program - jak podkreślił premier - jest wdrażany w czasach kryzysu gospodarczego. - W tym zakresie, w jakim umówimy się z samorządami, środków dla uratowania polskich szpitali nie zabraknie. Znajdą się niezależnie od tego, gdzie będzie je trzeba znaleźć - zadeklarował Tusk.

 

TVN24 18.02.09

Brak tagów