Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Placówki ponoszą odpowiedzialność za pozostawioną odzież

Adam Grzegorz Karolak, Gazeta Prawna | 2009-02-17

Placówka ochrony zdrowia, która wprowadziła zakaz korzystania z odzieży wierzchniej, ma obowiązek zapewnić jej dozór. Dotyczy to zarówno odwiedzin w szpitalu, jak i wizyt w gabinetach lekarskich- informuje Gazeta Prawna.

Powszechnym rozwiązaniem stosowanym przez niektórych menedżerów służby zdrowia jest eliminowanie z zakładówwww.bwin.comZakłady Formuły 1Nie musisz być mistrzem kierownicy. Wystarczy, że wiesz kto nim jest. opieki zdrowotnej szatni i zastępowanie jej niedozorowanymi wieszakami. Pozornie wszystko wydaje się w jak najlepszym porządku - placówka służby zdrowia cieszy się z oszczędności, a dodatkowo sumienie zarządców uspokaja tabliczka z napisem: Zakład nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione na jego terenie. Problem pojawia się jednak, gdy z takich miejsc ginie odzież.

Okazuje się, że dobre samopoczucie kierowników zakładów opieki zdrowotnej opiera się przede wszystkim na niewiedzy i braku świadomości prawnej pacjentów. Obowiązujące w tej kwestii przepisy prawa pozwalają bowiem na skuteczne dochodzenie odszkodowań przez pacjentów.

W opisywanych sytuacjach dochodzi bowiem do zawarcia w sposób dorozumiany umowy przechowania (art. art. 835-845 kodeksu cywilnego). Zgodnie z niekwestionowanym orzecznictwem Sądu Najwyższego przepisy o przechowaniu mają zastosowanie także wtedy, gdy między stronami zawierającymi inną umowę dochodzi ubocznie do zawarcia umowy przechowania (wyrok z 27 listopada 1985 r.; sygn.: III CRN 387/85; OSNC z 1986 r. nr 10, poz. 163). Tak właśnie się dzieje, kiedy pacjenci zawierają z zakładem opieki zdrowotnej umowę o świadczenie usług medycznych.

 

Gazeta Prawna 17.02.09

Brak tagów