Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Oddział Intensywnej Terapii w 10 miesięcy

PM | 2009-02-16
Oddział Intensywnej Terapii w 10 miesięcy

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku

Oddział Intensywnej Terapii w 10 miesięcy

Wyposażenie Oddziału Intensywnej Terapii

Oddział Intensywnej Terapii w 10 miesięcy

Wywiad z dr Julianem Przybytko

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku  -  to przykład placówki, która doskonale poradziła sobie z dużą inwestycją. W ciągu zaledwie dziesięciu miesięcy szpitalowi udało się właściwie od podstaw zbudować supernowoczesny Oddział Intensywnej Terapii, spełniający najnowsze wymagania zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i standardy unijne.

Jest się czym pochwalić, bo rzadko zdarza się, by tak gruntowna przebudowa zakończyła się błyskawicznie. Tym bardziej, że pawilon szpitala, w którym zaplanowano usytuowanie nowych oddziałów, wybudowano na przełomie lat 70 i 80 –tych ubiegłego stulecia i architekci, wraz z załogą szpitala musieli bardzo dokładnie przygotować plany remontu. Tak, by nie trzeba było modyfikować ich w trakcie robót. Od rozpoczęcia prac budowlanych w maju 2006 roku, minęło więc dokładnie 10 miesięcy, do oddania oddziału w marcu 2007.

Błyskawiczna inwestycja

Na 300 m2, zaadaptowanych po pomieszczeniach, w których mieściła się szpitalna kuchnia i stołówka, zaplanowano budowę dwóch oddziałów: Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (parter) i  Oddziału Intensywnej Terapii (I piętro). Budowa tego pierwszego jeszcze trwa, ale oba zaprojektowano tak, że są doskonale skomunikowane. Dzięki temu pacjenci OIT – u mogą w razie potrzeby błyskawicznie trafić na jedną z dwóch sal - salę operacyjną usytuowanych na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Do tej pory operacje odbywały się na oddziałach, nie było też Sali Operacyjnej z prawdziwego zdarzenia, która mogłaby w nagłych wypadkach przyjąć chorych, gdy inne były już zajęte. Dość poważną inwestycją będzie też wybudowanie tunelu łączącego usytuowanego po przeciwnych stronach ulicy pawilonów szpitala. Teraz pacjenci w razie potrzeby muszą być przewożeni ambulansem.

Osiem stanowisk

OIT został zaprojektowany tak, że aktualnie znajduje się tam osiem stanowisk intensywnej terapii. Podłączenia rozplanowano tak, że docelowo jest jeszcze możliwość adaptacji dwóch dodatkowych stanowisk. Na oddziale znajduje się m.in. izolatka, stanowisko kontroli. Inwestycja kosztowała w sumie 8 mln zł. Połowę tej kwoty - 4 mln zł - na roboty budowlane wyłożył Urząd Marszałkowski, natomiast sprzęt zakupiono za pieniądze z funduszów unijnych.

Szpital w Białymstoku jest największą jednostką służby zdrowia w województwie podlaskim. Dysponuje m.in. oddziałem neurologii, urazowo-ortopedycznym, ginekologii, chirurgią ogólną, blokiem porodowym, otolaryngologią dziecięcą. Jednocześnie pełni rolę największej jednostki szkoleniowo dydaktycznej w tym regionie. Prowadzone jest nauczanie przeddyplomowe studentów wszystkich wydziałów Akademii Medycznej, nauczanie praktyczne uczniów średniego szkolnictwa medycznego oraz doskonalenie podyplomowe wszystkich zawodów medycznych w poszczególnych specjalnościach. Personel medyczny prowadzi ciągłe dokształcanie uczestnicząc w szkoleniach ośrodków medycznych w kraju i zagranicą. Prezentuje własne osiągnięcia na zjazdach naukowych oraz w czasopismach medycznych. Ciągle doskonalone i stosowane są nowoczesne metody leczenia (np.: leczenie kamicy żółciowej metodą laparoskopową itp.), diagnostyka prowadzona jest aparaturą najnowszej generacji. 

Brak tagów